Badania: jakość powietrza w biurze obniża wydajność pracowników. Wysokie stężenie zanieczyszczeń pogarsza funkcje poznawcze

Autor:
ps//rzw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych decyduje o zdolności koncentracji i o wydajności pracowników - wynika z badania przeprowadzonego w różnych krajach. Podczas eksperymentu czujniki przy stanowiskach pracy w biurach monitorowały stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu, następnie uczestnicy badania wykonywali dwa rodzaje testów. - Wzrost poziomu PM2,5 był związany z ostrym pogorszeniem funkcji poznawczych - podkreślił autor badania Jose Guillermo Cedeno Laurent.

Zanieczyszczenie powietrza pogarsza funkcje poznawcze. Kolejne badanie, które to potwierdziło, przeprowadzili naukowcy z amerykańskiego Harvard T.H. Chan School of Public Health. Przez rok obserwowali ponad 300 pracujących w biurowcach osób z Chin, Indii, Meksyku, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy reprezentowali różne branże, w tym inżynierię, inwestycje na rynku nieruchomości, architekturę i technologie.

Jak podkreślają naukowcy, zanieczyszczenia powietrza, takie jak pył zawieszony (PM2,5), mogą przenikać do wnętrz budynków, dlatego tak ważne jest zbadanie, jak stężenie zanieczyszczeń oraz jakość wentylacji powietrza wpływają na funkcje poznawcze.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

PM2,5 - co to jest

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Zostaje w organizmie dłużej niż pył zawieszony PM10.

Jakość powietrza w biurze a koncentracja i wydajność

Wszyscy uczestnicy badań byli w wieku od 18 do 65 lat, co najmniej trzy dni w tygodniu pracowali w biurowcu, wykonywali obowiązki zawsze na tym samym stanowisku pracy. Miejsce pracy każdego uczestnika badań zostało wyposażone w czujnik środowiskowy, który monitorował w czasie rzeczywistym stężenia PM2,5 i CO2, a także temperaturę i wilgotność względną.

Każdy uczestnik miał w swoim telefonie specjalnie zaprojektowaną aplikację umożliwiającą przeprowadzanie testów i ankiet. Czyniono to w zaplanowanych terminach lub gdy czujniki wykryły poziomy PM2,5 i dwutlenku węgla (CO2) poniżej lub powyżej określonych progów. Odbywały się dwa rodzaje testów: w jednym uczestnicy mieli za zadanie zidentyfikować kolor wyświetlanych słów, w drugim - rozwiązywać proste zadania arytmetyczne. Liczył się czas odpowiedzi oraz ich poprawność.

Badanie wykazało, że czas reakcji i dokładność odpowiedzi w teście opartym na kolorach były dłuższe wraz ze wzrostem poziomu PM2,5 i CO2. W przypadku testu arytmetycznego okazało się, że wzrost CO2 był związany z wolniejszym czasem reakcji, nie zaobserwowano natomiast takiego związku w przypadku PM2,5. Jednak już na poprawność odpowiedzi wpływ miał wzrost stężeń obu zanieczyszczeń.

Wyniki badań opisano na łamach kwartalnika naukowego "Environmental Research Letters".

Badacze: zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg

- Nasze badanie jest kolejnym dowodem na to, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg. Wzrost poziomu PM2,5 był związany z ostrym pogorszeniem funkcji poznawczych. Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy takie krótkoterminowe skutki wśród młodszych osób dorosłych - powiedział dr Jose Guillermo Cedeno Laurent, główny autor opracowania.

- Badanie potwierdziło również, że niskie wskaźniki wentylacji negatywnie wpływają na funkcje poznawcze. Ogólnie rzecz biorąc, badanie sugeruje, że słaba jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na zdrowie i produktywność znacznie bardziej, niż wcześniej uważaliśmy - podkreślił.

Autor:ps//rzw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości