Najnowsze

"Słyszysz to? Ten gwizd?". Dziwna muzyka z kosmosu tajna przez 40 lat. Teraz publikują taśmy

Najnowsze

Załoga Apollo 10

W 1969 roku, podczas misji Apollo 10, astronauci lecący nad ciemną stroną Księżyca przez ponad godzinę słyszeli w słuchawkach dziwne dźwięki. Były na tyle niezwykłe, że astronauci zastanawiali się, czy powiedzieć o nich centrum dowodzenia. Teraz taśma została ujawniona.

Załoga Apollo 10 w składzie Thomas P. Stafford, John W. Young i Eugene A. Cernan w 1969 r. poruszała się po orbicie Księżyca. Kiedy znalazła się nad tzw. ciemną stroną, statek kosmiczny nie miał kontaktu radiowego z Ziemią przez około godzinę. Nikt z kontrolujących misję nie mógł ani widzieć, ani słyszeć tego, co działo się wewnątrz statku.

O tym, że istnieje taśma z zapisem zdarzenia, poinformowano dopiero w 2008 r. Od tamtej pory wszyscy zastanawiają się, czym była ta muzyka, skoro NASA postanowiła ukrywać ją przez cztery dekady. Teraz jednak agencja kosmiczna udostępnia opinii publicznej, za pośrednictwem jednej z amerykańskich telewizji, nagranie.

W rozmowie między trzema astronautami słychać stwierdzenia:"To brzmi jak, no wiesz, muzyka z kosmosu.""Słyszysz to? Ten gwizd?""To rzeczywiście dziwna muzyka."Te dźwięki przechodziły przez ich słuchawki jako transmisja radiowa. Powiedzieć czy nie?"Koncert" trwał prawie godzinę, a na chwilę przed tym, jak astronauci odzyskali łączność radiową z Ziemią, dyskutowali, czy powiedzieć o tym centrum dowodzenia: "To niewiarygodne! Wiesz?" "Czy mamy im o tym powiedzieć?" "Nie wiem. Musimy to przemyśleć." Hipotezy - Załoga Apollo 10 była przyzwyczajona do tego rodzaju hałasu. Logika podpowiada mi, że jeśli było tam coś zarejestrowane, to było prawdziwe - mówi Al Worden, astronauta Apollo 15. I dodaje, że NASA odmówiłaby udostępnienia tej informacji opinii publicznej, jeśli uważałaby, że nie jest to w interesie społeczeństwa. - Jeśli jesteś w pobliżu Księżyca i słyszysz jakiś dziwny szum w radiu, i wiesz, że nie pochodzi on z Ziemi, co ewentualnie możesz sobie pomyśleć? - zastanawia się Worden.Istnieje jeszcze jedna, bardzo przyziemna hipoteza tej kosmicznej muzyki. Michael Collins, pilot Apollo 11, który samodzielnie latał nad ciemną stroną Księżyca, również słyszał dziwne dźwięki w słuchawkach, co dokładnie opisał w swojej książce."Technicy radiowi mieli gotowe wyjaśnienie. To było zakłócenie między radiostacjami w statku kosmicznym", wyjaśnia w publikacji.

Jak wygląda Księżyc pod drugiej stronie?
Jak wygląda Księżyc pod drugiej stronie? NASA/TVN24

Autor: mar/map / Źródło: Huffington Post, NASA

Pozostałe wiadomości