Najnowsze

Słychać grzmoty. Sprawdź, gdzie jest burza

Najnowsze

Pogoda na noc 29.06
Pogoda na noc 29.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Nad Polską pojawiły się fronty burzowe. Sprawdź, gdzie jest burza i jaka jest aktualna sytuacja pogodowa w kraju.

Jak poinformowała w niedzielę po godzinie 20.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przemieszcza się burzowy front atmosferyczny, na którym rozwijają się chmury burzowe i który może miejscami przekształcić się w linie nawałnic. Za tą strefą wkracza do Polski od zachodu kolejny front atmosferyczny, chłodny, z przelotnym deszczem.

Przed burzami z gradem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Gdzie jest burza?

Burze występują na froncie w województwach:

- pomorskim w pasie Rumia - Kartuzy - Żukowo - Gdańsk - Pruszcz Gdański - Tczew - Skarszewy - Starogard Gdański - Pelplin - Skórcz - Gniew, zmierzają na wschód z prędkością 50 kilometrów na godzinę w kierunku miejscowości Nowy Dwór Gdański, Sztum, Elbląg, Kwidzyn i Prabuty;

- warmińsko-mazurskim w rejonie Dzierzgonia, Zalewa, Susza, Iławy. Burze idą w kierunku Morąga, Olsztyna, Ostródy i Olsztynka;

- opolskim i śląskim w pasie Leśnica - Kuźnia Raciborska, Głubczyce, Kietrz i zmierzają na wschód z prędkością 50 km/h w kierunku Gliwic, Żoru i Rybnika.

Izolowane burze występują w województwach:

- mazowieckim w rejonie Makowa Mazowieckiego i idą w kierunku Ostrołęki;

- lubelskim w rejonie miejscowości Stoczek Łukowski, Łuków, a kierują się na Międzyrzec podlaski i radzyń podlaski

Na froncie na południu burze występują w województwie podkarpackim w rejonie Cieszanowa, a wędrują na wschód w kierunku Narola i Lubyczy Królewskiej.

Burze są słabe i umiarkowane z opadami do 10-30 litrów na metr kwadratowy i porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę.

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Ścieżka burz nad Polską (godz. 18.15-20.15) (blids.de)blids.de

Autor: kw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: map.blitzortung.org

Pozostałe wiadomości