Najnowsze

Slow jogging, czyli 10 km w dwie godziny

Najnowsze

Slow jogging

Slow jogging to metoda biegania, która ma swoje korzenie w Japonii. Na czym polega i kto może ją uprawiać, opowiadają eksperci "Studia Active".

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Slow jogging to po prostu wolne bieganie. Wolne, bo w tempie spaceru, czyli z prędkością 3-5 km/h. Ta prędkość ma pozwolić na bieg bez zmęczenia, a w konsekwencji na zadowolenie i dobre samopoczucie.

Metoda narodziła się w Japonii. Opracował ją prof. Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu w Fukuyoce na zlecenie rządu japońskiego. Chodziło o stworzenie takiego stylu biegania, który będzie najkorzystniejszy dla naszych stawów, mięśni, kości i układu oddechowego. 20 lat badań i testów pozwoliło na stworzenie metody slow joggingu.

Dla kogo?

- To genialna alternatywa dla tych, którzy zawsze uważali, że bieganie jest męczące, nieprzyjemne i wymaga dużego zaangażowania - mówi Mateusz Jaśkowski, fizjoterapeuta.

To też idealny sport dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z bieganiem.

- Dzięki powolnemu bieganiu zapoznamy się z techniką, a także nauczymy się prawidłowego ustawienia ciała - mówi mówi Michał Dubaj, trener technik biegania.

Zalety

- Badania pokazały, że bieganie w tempie od 3 do 5 km/h, czyli w tempie spaceru, może być wydajne i efektywne dla naszego organizmu - mówi Jaśkowski.

W trakcie slow joggingu spalamy dwa razy więcej kalorii niż podczas spaceru, ale 10 km przebiegamy w około dwie godziny.

Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości