Słońce wyniszcza powierzchnię Księżyca

Burze magnetyczne na Słońcu wywołują zmiany na powierzchni Księżyca

- Burze magnetyczne wybuchające na Słońcu powodują erozję powierzchni Księżyca. Ziemię chroni przed tym specjalne pole magnetyczne - poinformowała NASA o swoim najnowszym odkryciu.

- Odkryliśmy, że olbrzymia masa tzw. plazmy uderza w Księżyc za każdym razem, kiedy trwa burza magnetyczna - poinformował pracujący przy projekcie badawczym NASA naukowiec William Farrel.

Substancja ta usuwa elektrony z atomów znajdujących się na Księżycu i przemienia je w naładowane jony (dodatnio i ujemnie - red.). Proces ten zachodzi, kiedy plazma dotrze do naszego satelity. Wywołuje erozję jego powierzchni.

Dodatkowo naukowcy poinformowali, że sytuacja ta nie może zdarzyć się na Ziemi, albowiem jest ona chroniona specjalnym polem magnetycznym.

Wyrzucona przez Słońce podczas burzy magnetycznej energia m.in.: zakłóca działanie telefonii komórkowej, wywołuje instnsywniejsze i częstsze pojawianie się zórz polarnych na naszej planecie.

Mars ma ochronę, ale miejscami

Czerwona Planeta, która jest ostatnio częstym obiektem badań naukowców z NASA, również nie ma skutecznej i pełnej ochrony przeciwko zjawisku. Mars ma mieć ochronne pole magnetyczne tylko w konkretnych miejscach, a naukowcy z NASA chcą to sprawdzić w specjalnej misji zaplanowanej na 2013 rok.

Autor: ar//aq / Źródło: NASA, sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości