Najnowsze

Śliskie szlaki w Tatrach, wieje halny. W Bieszczadach lawinowa "dwójka"

Najnowsze

W Tatrach wieje halnytvn24
wideo 2/21

W Tatrach panują bardzo trudne warunki – wieje silny wiatr, śnieg jest ciężki, a miejscami utworzone są głębokie zaspy. W Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Powyżej 1800 metrów n.p.m. obowiązuje trzeci, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

"Silny wiatr znacznie utrudnia możliwość poruszania się oraz stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Śnieg jest ciężki, przepadający, miejscami utworzone są głębokie zaspy. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne, a w innych miejscach śnieg jest wywiany do gruntu" – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Warunki w Tatrach

Dodatkowym utrudnieniem w poruszaniu się po górach jest niski pułap chmur oraz mgła, utrudniające widzialność. Poruszanie się na szlakach powyżej schronisk wymaga umiejętności oceny zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia stosownego sprzętu zimowego: raków, czekana, kasku oraz lawinowego ABC, czyli detektora, sondy i łopatki.

Władze TPN apelują o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód jest jeszcze w wielu miejscach cienki i może się załamać.

Lawiny - śmiertelne zagrożenie (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Lawinowa "dwójka" w Bieszczadach

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego – poinformował w sobotę rano Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zaznaczył, że zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

- Na Połoninie Wetlińskiej notujemy jeden stopień mrozu. Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują 6-8 stopni Celsjusza – mówił Dąbrowski.

Od kilku dni w górach ubywa śniegu. W górnych partiach Bieszczad leży średnio 30-50 centymetrów. Z kolei w Cisnej i Ustrzykach Górnych nie ma śniegu.

Ratownik dyżurny przypomniał, że z myślą o bezpieczeństwie turystów w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania. Wędrujący spotkają tam czerwone tyczki z tabliczkami. Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz mają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione GOPR. W przypadku utraty orientacji w terenie, np. z powodu gęstej mgły, należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300, podając numer najbliższej tabliczki.

- Prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu. Pamiętajmy, że od jego trwałości zależeć może ludzkie życie – podkreślił Dąbrowski.

Jednocześnie zaapelował, aby turyści pamiętali o pobraniu aplikacji "Ratunek". - Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy – zauważył ratownik dyżurny.

Aplikacja "Ratunek" - szybka pomoc w górachtvn24

Autor: anw/dd / Źródło: PAP, TOPR, GOPR

Źródło zdjęcia głównego: TOPR