Najnowsze

Słabnie, ale wciąż niesie intensywny deszcz. Claudette pustoszy wschód USA

Najnowsze


Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zmaga się ze skutkami depresji tropikalnej Claudette. Silnie wieje, pada, dochodzi także do niebezpiecznych tornad. Lokalne media informują, że zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

Depresja tropikalna Claudette dotarła do południowej Luizjany w sobotę rano czasu lokalnego. Przyniosła ze sobą bardzo intensywne opady deszczu i porywy wiatru. Żywioł szybko przeniósł się do innych regionów.

Lokalne media z miejscowości Tuscaloosa w stanie Alabama poinformowały, że w niedzielę zginęły co najmniej dwie osoby. Informację potwierdził przewodniczący Rady Miasta - Kip Tyner. Na razie nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną ich śmierci.

Izolowane tornada

Miejscami, z powodu Claudette, dochodzi do izolowanych tornad. Jedno z nich pojawiło się w East Brewton w Alabamie. Potężny żywioł dosłownie spustoszył miejscowość. Doszło do wielu zniszczeń, a po ulicach walały się połamane fragmenty drzew.

Do drugiego tornada doszło w okręgu Escambia, gdzie z powodu gwałtownej aury trzy osoby zostały ranne. Tornado zniszczyło także kilka domów i pozrywało mnóstwo linii energetycznych.

Alicia Jossey, mieszkanka regionu mówiła, że miała wystarczająco dużo czasu, aby jej 17-letni syn i ich zwierzaki skuliły się w środku domu. Kiedy burza minęła, a oni wyszli z budynku, byli wstrząśnięci, jak wygląda ich okolica.

- Na werandzie znalazłam jakieś kapelusze, a na podwórku ramy i drobiazgi, takie jak uszczelki. Mam też połowę czyjegoś fotela - powiedziała.

Powodzie

Według lokalnych mediów, w miejscowości Slidell w Luizjanie doszło do sporych powodzi. Zdaniem jednego z mieszkańców, deszcz padał "bez przerwy".

- To najgorsza rzecz, jaką widziałem od dwóch lat, czyli od kiedy tu mieszkam. To była po prostu ciągła ulewa - powiedział.

Wciąż będzie padać

Jak podało amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC), w sobotę w niektórych częściach Missisipi spadło ponad 270 litrów wody na metr kwadratowy, zaś w południowo-wschodniej Luizjanie – ponad 200 l/mkw. Wiatr rozpędzał się do co najmniej 62 kilometrów na godzinę.

NHC poinformowało, że Claudette obecnie znajduje się około 35 kilometrów na zachód od Atlanty w stanie Georgia. Wiatr rozpędza się do 45 kilometrów na godzinę.

Chociaż Claudette słabnie, deszcz wciąż może intensywnie padać. Najbardziej obfite opady i gwałtowne powodzie są prognozowane na wybrzeżu stanów Missisipi, Alabama i Floryda Zachodnia. Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami obowiązują także w Karolinie Północnej.

Prognozowana trasa depresji tropikalnej Claudette (NHC)NHC

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters, CNN, eu.tuscaloosanews.com

Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov

Pozostałe wiadomości