Skwar męczy też elektrownie

Upały zagrożeniem dla elektrowni (TVN24)
Upały zagrożeniem dla elektrowni (TVN24)
Upały zagrożeniem dla elektrowni (TVN24)

Wysoka temperatura jest bolączką nie tylko osób, które źle znoszą upały, ale i pracowników elektrowni. To właśnie skwar może zakłócić pracę urządzeń odpowiedzialnych za produkcje prądu. Negatywnie wpływa też na linie przesyłowe.

Podczas upałów istnieje ryzyko, że wysokie temperatury zakłócą pracę urządzeń w elektrowniach. - Woda może być tym czynnikiem, który może ograniczyć produkcję, czyli brak lub zbyt wysoka temperatura wody chłodzącej - tłumaczył na antenie TVN24 pracownik elektrowni Skawina, pod Krakowem.

Rezerwy dobre na wszystko

Oprócz tego pracę elektrowni może zostać zakłócona, gdy awarii z powodu zbyt wysokich temperatur, ulegnie któreś z urządzeń.

Na taką ewentualność przygotowani są pracownicy elektrowni. W przypadku awarii każda elektrownia ma rezerwy, które są wykorzystywane w przypadku zatrzymania produkcji prądu. W takiej sytuacji elektrownie mogą przez kilka dni zaopatrywać w energię miasta średniej wielkości.

Tak było np. ubiegłej soboty w Skawinie, gdy na cztery godziny stanęła produkcja prądu. Wówczas odbiorcy tego nie zauważyli.

"Zwisy" zagrożeniem

W trakcie upałów zagrożenie dotyczy też linii przesyłowych. Podczas upałów mogą pojawić się tzw. "zwisy", wtedy linie energetyczne mogą dotykać czubków drzew i przez to dochodzi do czasowej przerwy w dostawach prądu.

Autor: adsz/rs / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości