Skąpe opady nie budzą nadziei. "To nie jest deszcz, który mógłby pomóc w gaszeniu pożarów"

[object Object]
Tomasz Wasilewski o prognozie pogody dla Atentvn24
wideo 2/2

W Grecji trwa akcja gaszenia ogromnych pożarów nieopodal Aten. Strażakom pracę utrudnia pogoda - wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Prognoza na następne dni nie jest optymistyczna.

Upalna i sucha pogoda utrudnia dramatyczną akcję gaśniczą pożarów nieopodal Aten w Grecji. Kilkadziesiąt osób zginęło, a ponad 180 zostało rannych. Śledź aktualne informacje na ten temat na tvn24.pl.

Pogoda przeciwnikiem

Synoptycy przewidują, że aura w najbliższych dniach nie będzie sprzymierzeńcem służb gaszących ognień oraz prowadzących akcję ratowniczą. Do piątku w okolicy Aten mogą wystąpić opady deszczu, jednak zaledwie o charakterze przelotnym. Może też zagrzmieć. - Będą to po pierwsze zjawiska lokalne, a po drugie suma opadów wynosi tylko od 5 do 10 litrów wody na metr kwadratowy. To nie jest deszcz, który mógłby pomóc w gaszeniu pożarów - mówił w TVN24 prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Jeden niewielki, przelotny deszcz

W lipcu pogoda w Grecji jest stabilna - gorąca i sucha. Taka aura może się utrzymywać nawet przez wiele tygodni. Co więcej, jak zaznaczył Wasilewski, lipiec jest miesiącem, w którym rejestruje się najniższą sumę opadów - zaledwie 5 l/mkw.

- To jest tak, jakby w Polsce spadł tylko jeden niewielki, przelotny deszcz. Tam pada tyle zwykle w ciągu całego miesiąca - zaznaczył prezenter.

Na miejscu ekipom gaśniczym akcję utrudnia także silny wiatr, wiejący ze zmiennych kierunków. Podsyca on ogień, co wspomaga rozprzestrzenianie się pożarów. Wysoka temperatura, jaka tam panuje, powoduje, że płomienie mają niebieski kolor.

Prognoza pogody dla Atentvn24

Upalna i sucha pogoda nie ustanie

- Tam, niedaleko Aten, znajduje się układ niskiego ciśnienia, on zaciąga to gorące powietrze. Wiele wskazuje na to, że w niedzielę ten niż się odsunie i będziemy mieć tam wyżową pogodę, co oznacza, że znowu będzie słońce, znowu będzie dopływać gorące, zwrotnikowe powietrze i znowu będziemy mieli do czynienia z suchą pogodą - tłumaczył w TVN24 prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

Zobacz, co pogoda przygotowała dla rejonów objętych pożarami.

Autor: dd,ao/rp,rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ EPA/PANTELIS SAITAS

Pozostałe wiadomości