Najnowsze

Sinice pod Ostródą

Najnowsze

Sinice krzyżują plany wypoczynku nad jeziorami

Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne zakazały kąpieli w jeziorze Morąg w Ramotach, niedaleko Ostródy. Poprawiła się natomiast jakość wody w Isągu, gdzie podobny zakaz obowiązywał od kilku dni - poinformował w czwartek warmińsko-mazurski sanepid.

- Tymczasowy zakaz, spowodowany pogorszeniem się jakości wody po zakwicie sinicowym, wprowadzono w miejscu wykorzystywanym do kąpieli na jeziorze Morąg w Ramotach - poinformowała Maria Mindrow z oddziału higieny komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Z tego samego powodu od kilku dni nie można kąpać się w jeziorze Gil w Kotkowie. Odwołano natomiast zakazy kąpieli w miejscowości Pelnik nad jeziorem Isąg. Wszystkie te zbiorniki są położone w powiecie ostródzkim.

Kąpiele z sienicami szkodzą

W ocenie służb sanitarnych, nadmierna obecność sinic w wodzie jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Toksyny tych bakterii mogą powodować nieżyty żołądkowo-jelitowe, a także wiele innych dolegliwości takich jak wysypka, gorączka, bóle mięśni i głowy, a nawet uszkodzenie wątroby czy układu nerwowego.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości