Najnowsze

Silne wstrząsy tydzień po kataklizmie

Najnowsze

Skutki trzęsienia ziemi w magazynach serów (APTN)
Skutki trzęsienia ziemi w magazynach serów (APTN)

Poszkodowani po trzęsieniu ziemi mieszkańcy Emilii-Romanii na północy Włoch nie mogą odetchnąć spokojnie. Region nawiedzają kolejne wstrząsy wtórne. Ostatni, o sile 4 stopni, odnotowano w niedzielę wieczorem w okolicach Modeny. Tysiące osób, których domy zostały zniszczone lub uszkodzone przed tygodniem przez trzęsienie, wciąż mieszkają w namiotach i tymczasowych schronieniach.

Jak podały służby Obrony Cywilnej, wstrząs o sile 4 st. w skali Richtera nawiedził okolice Modeny o godz. 18.20 GMT (19.20 naszego czasu). Służby sprawdzają jego skutki. To jeden z silniejszych wstrząsów wtórnych, jakie nastąpiły po silnym trzęsieniu ziemi sprzed tygodnia. Wstrząsy o sile 6 stopni spowodowały wtedy śmierć siedmiu osób i liczne zniszczenia.

Od tego czasu tysiące mieszkańców regionu mieszkają w namiotach i tymczasowych schronieniach. Odnotowywane w regionie kolejne wstrząsy wtórne uniemożliwiają powrót mieszkańców do ocalałych po trzęsieniu domów ze względu na groźbę zawalenia osłabionych budynków.

Kolejne wstrząsy osłabiają budynki

Oprócz tego, że pozbawiło tysiące osób dachu nad głową, trzęsienie ziemi w Emilii-Romanii spowodowało liczne zniszczenia infrastruktury i historycznych budowli. W kilku miejscowościach ucierpiały zabytkowe kościoły i zamki.

Poważne straty ponieśli lokalni rolnicy i przetwórcy, zwłaszcza producenci regionalnych serów. Zniszczeniu uległo 13 magazynów, w których dojrzewa Parmigiano Reggiano. Tym samym przepadło około 300 tysięcy form sera ważących po 40 kilogramów, czyli 10 procent krajowej rocznej produkcji.

Na południu też się zatrzęsło

Te formy parmezanu, które udało się uratować i są już po okresie leżakowania, zostały przebadane i przewiezione do innych magazynów. Obecnie produkt ten, określany jako "ser z trzęsienia ziemi", trafia do solidarnościowej sprzedaży we Włoszech.

W nocy z soboty na niedzielę ziemia zatrzęsła się również w innej części kraju - na granicy regionów Kalabria i Basilicata. Według Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii wstrząsy o sile 4.3 i 3.2 st. w skali Richtera. Obrona Cywilna nie stwierdziła zniszczeń spowodowanych wstrząsami.

Autor: js/rs / Źródło: Reuters, La Repubblica, PAP

Pozostałe wiadomości