Najnowsze

Sierpień najgorętszym miesiącem. Badacze: ocieplanie się atmosfery nabrało tempa

Najnowsze

Shutterstock, NOAANajgorętszy sierpień w historii pomiarów

Ostatni sierpień był najcieplejszym sierpniem w historii pomiarów. Był także szesnastym z rzędu miesiącem rekordowym pod względem temperatury - podała we wtorek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).

Pomimo że w Polsce sierpień rozpoczął się stosunkowo chłodno, w skali globalnej zapisał się jako rekordowo gorący. Średnia światowa temperatura w tym miesiącu wyniosła 16,5 stopnia Celsjusza. To więcej o 0,9 stopnia od średniej z XX wieku.

Największa anomalia temperatury wystąpiła w Azji południowo-wschodniej oraz w południowej Afryce. Jedynie na Syberii zanotowano, że sierpień 2016 był chłodniejszy niż zazwyczaj.

Odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy w sierpniu 2016NOAA

Przyspieszone zmiany klimatu

Według NOAA kolejne notowane rekordy temperatur obrazują trwający proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość klimatologów łączy to zjawisko z kumulacją gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania surowców kopalnych, np. węgla kamiennego. Klimatolodzy wskazują też na cykliczne zjawisko El Nino, spowodowane utrzymywaniem się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego. - Trendy, jakie zachodzą w klimacie, są dla nas istotne. Pomagają nam zrozumieć w jaki sposób zmienia się klimat na Ziemi - powiedział Gavin Schmidt z NASA.

Sierpień był 16. z rzędu miesiącem rekordowym pod względem temperatury, począwszy od 1880 roku. Od 1997 roku aż 16 z 18 lat, które nastąpiły, było najcieplejszych w historii pomiarów. Według NOAA rok 2016 będzie prawdopodobnie, jako trzeci rok z rzędu, najcieplejszym rokiem w historii.

Mało lodu w Arktyce

Jak pokazały analizy, pokrywa lodu w Arktyce była o 23,1 proc., czyli o 1,6 mln kilometrów kwadratowych, poniżej średniej z lat 1981-2010. Zdaniem badaczy, jeśli ocieplenie będzie następowało w takim tempie, Ocean Arktyczny latem może być całkowicie wolny od lodu już w 2030 roku.

Pokrywa lodowa w Arktyce od maksimum do minimum
Pokrywa lodowa w Arktyce od maksimum do minimumNASA Goddard's Scientific Visualization Studio/Cindy Starr

Autor: AD/map / Źródło: NOAA,NASA, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, NOAA

Pozostałe wiadomości