Najnowsze

Siedzący senior i dziecko splątane z dorosłym. Szczątki odkryte po ponad tysiącu lat

Najnowsze


Archeolodzy natrafili na liczące około 1300 lat szczątki trzech osób w dwóch oddzielnych grobach. Teraz mają nadzieję, że takie odkrycia pomogą w lepszym poznaniu kultury Peru.

Peruwiańscy archeolodzy dokonali ciekawego odkrycia w stolicy Peru, Limie. Na cmentarzu, którego wiek oszacowano na 1700 lat, natrafiono na dwa miejsca pochówku. O znalezisku poinformowano w poniedziałek.

Dorosły, niemowlę i senior

- Odnaleźliśmy dwa groby, w których znalazły się trzy osoby. W jednym z nich złożono ciało leżącego twarzą do ziemi dorosłego splątanego nogami z dzieckiem - powiedziała pracująca na miejscu archeolog Karina Venegas. Dodała, że szczątki znalezione w drugim grobie, położonym kilka metrów dalej, należą do osoby starszej. Pochowano ją w pozycji siedzącej. - Oba miejsca pochówku mają około 1300 lat, co oznacza, że pochodzą z ostatniej fazy kultury limskiej - powiedziała.

Kultura limska to stosunkowo mało znana kultura lokalnej ludności z czasów, zanim na tym obszarze pojawili się Inkowie.

Pomoc w lepszym poznaniu kultur

Venegas przyznała, że eksperci mają nadzieję, że tego typu odkrycia przyczynią się do lepszego zrozumienia tego, jak wyglądało życie tamtejszej ludności, co jedli, na jakie choroby cierpieli.

Na szczątki natrafiono na stanowisku "El Rosal", który jest częścią Kompleksu Archeologicznego Maranga w Parku Legend w Limie (Parque de las Leyendas). Odkrycia dokonali archeolodzy z Archeology Division powiązanego z Parkiem. Po przeprowadzeniu dodatkowych badań szczątki zostaną umieszczone na wystawie tymczasowej w Muzeum Ernsta W. Middendorfa w Limie.

Autor: ao/aw / Źródło: Reuters, andina.pe

Pozostałe wiadomości