Siedem ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii. Straty na ponad 200 milionów euro


Odnaleziono ciało obywatela Holandii, który zaginął w niedzielę w hiszpańskiej prowincji Alicante. Tym samym bilans ofiar tragicznych powodzi w Hiszpanii wzrósł do siedmiu.

- Znaleziono ciało obywatela holenderskiego, który od niedzieli był uznawany za zaginionego - poinformował we wtorek po południu agencję AFP rzecznik subdelegacji prowincji Alicante. Ciało 66-letniego mężczyzny odnaleziono w mieście San Fulgencio, sześć kilometrów od miejsca, gdzie wdziano go ostatnio.

To siódma ofiara tragicznych powodzi, jakie nawiedziły Hiszpanię pod koniec ubiegłego tygodnia. Wcześniej służby informowały o sześciu zabitych.

Najtragiczniejsze od 140 lat

W poniedziałek władze Hiszpanii poinformowały, że wrześniowa powódź była największym tego typu kataklizmem od 140 lat i doprowadziła do zniszczenia upraw rolnych na obszarze przekraczającym 300 tysięcy hektarów.

Największe straty w rolnictwie ulewy wyrządziły w prowincji Alicante. Pomiędzy miastami Elche i Pilar de la Horadada całkowitemu zniszczeniu uległy uprawy warzyw, winnice, a także gaje cytrusowe usytuowane na obszarze ponad 150 tysięcy hektarów.

Ze wstępnych analiz zespołu ekspertów powołanego w poniedziałek przez rząd regionalny Murcji wynika, że jednym z głównych powodów powodzi było zaniedbanie oczyszczania rowów i kanałów melioracyjnych.

W kulminacyjnym momencie akcją ewakuacyjną objętych było 4000 osób.

Rekompensaty

Jak oszacowało Konsorcjum Wypłaty Odszkodowań (Consorcio de Compensacion de Seguros), ulewy wyrządziły szkody materialne przekraczające 200 milionów euro.

Według danych rządowej agendy łącznie w efekcie ulew i powodzi straty poniosło ponad 30 tysięcy obywateli. Najwięcej z nich, 25 tysięcy osób, to mieszkańcy dwóch wspólnot autonomicznych: Walencji oraz Murcji.

Łącznie w obu tych regionach doszło do zniszczenia prawie 20 tysięcy domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych, budynków firm, fabryk i sklepów, a także 6500 samochodów.

Największe straty, szacowane na ponad 92 milionów euro, wystąpiły we wspólnocie autonomicznej Walencji. Szczególnie duże zniszczenia notowane są w miejscowościach Orihuela i Vega Baja, gdzie wylała rzeka Segura. W sobotę tereny te odwiedził premier Pedro Sanchez.

Eksperci CCS wskazali, że ostateczna wartość strat wyrządzonych przez kataklizm może okazać się większa, kiedy zostaną zakończone dokładne analizy rzeczoznawcze. Te wciąż nie są możliwe z uwagi na zaleganie wody na części obszarów nawiedzonych przez żywioł.

Autor: ml,dd/rp,aw / Źródło: PAP, AFP, RFI, Consorcio de Compensacion de Seguros

Pozostałe wiadomości