Najnowsze

Siedem kolorów na niebie Waszymi oczami

Najnowsze

Tęcza w okolicach Gorlic

Zawsze po burzy wychodzi słońce. Czasami pogoda traktuje nas wyjątkowo i pozwala nam pooglądać przepiękne tęcze. Na Kontakt Meteo przesyłacie nam bardzo dużo zdjęć tego pięknego zjawiska. Oto niektóre z nich.

Najefektowniejsze tęcze powstają przy silnych i krótkotrwałych opadach deszczu. Jeśli niebo rozpogodzi się tylko na chwilę, to nie pojawi się cała tęcza, a jedynie jej fragment.

Tęcza powstaje w momencie, gdy promienie słońca wchodzą i wychodzą z kropli wody. Wówczas białe światło ulega rozłożeniu na barwy widma. Nie jest możliwe odróżnienie pozczególnych kropel. Z tego też względu tęcza przybiera postać jednolitej wstęgi.

Nie zobaczymy tęczy ani na bezchmurnym, ani na całkowicie zachmurzonym niebie. Warunkiem koniecznym do jej powstania są lokalne opady deszczu oświetlone przez promienie słoneczne. Dostaliśmy wiele zdjęć przedstawiających tęcze nad różnymi miastami w Polsce. Oto niektóre z nich:

Nasilenie barw tęczy zależy od wielkości kropel wody. Im większe krople, tym większe nasycenie barw.

Czasem na niebie można zaobserwować drugą tęczę, tzw. wtórną. Jest zdecydowanie jaśniejsza. A jej barwy ułożone są inaczej (fioletowa nie znajduje się wewnątrz, a na zewnątrz łuku).

Ciekawa prawidłowość

Przed południem tęcza pojawia się na zachodzie, a po południu na wschodzie. Jeśli zobaczymy ją przed południem, to najprawdopodobniej nadejdzie za chwilę deszcz z zachodu i nie mamy co liczyć na szybkie rozpogodzenie.

Autor: usa//aq / Źródło: Kontakt Meteo, Kontakt24

Pozostałe wiadomości