Najnowsze

Sezon na obłoki srebrzyste. "Majestatyczne chmury z pogranicza Ziemi i kosmosu"

Najnowsze

[object Object]
Niebo rozświetliły obłoki srebrzysteKontakt 24
wideo 2/14

W Polsce trwa już sezon na obserwację obłoków srebrzystych. Lato to najlepszy moment, aby polować na to niezwykłe zjawisko. Widoki zapierają dech w piersiach. Zdjęcia nadsyłacie na Kontakt 24.

Obłoki srebrzyste, po angielsku zwane noctilucent clouds (NLC), to polarne chmury mezosferyczne. Nie należą do częstych widoków, zazwyczaj możemy je zaobserwować w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. Obłoki srebrzyste zaliczane są do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi. Znajdują się w mezosferze około 75–85 kilometrów ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste - kiedy patrzeć w niebo?

Kiedy można ich wypatrywać? Najczęściej późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Niestety, w gęsto zaludnionych miastach obserwowanie obłoków srebrzystych może być zakłócone przez tzw. zanieczyszczenie świetlne, spowodowane latarniami ulicznymi, podświetlanymi billboardami czy oświetleniem budynków. Dlatego lepiej ogląda się je w regionach mniej zaludnionych, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

Pokazaliście, jak były majestatyczne

Swoją obserwacją na Kontakt 24 pochwalił się w niedzielę Reporter 24 Łukasz Górski z Chojnic (woj. pomorskie).

"Obłoki srebrzyste - majestatyczne chmury z pogranicza Ziemi i kosmosu, przyciągające uwagę swoim pięknem, strukturą i niesamowitą poświatą, znów dały o sobie znać na Pomorzu" - napisał internauta.

ZAOBSERWOWAŁEŚ JAKIEŚ CIEKAWE ZJAWISKO? PODZIEL SIĘ NIM Z NAMI NA KONTAKT 24

Autor: dd/aw / Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Górski/kontakt 24

Pozostałe wiadomości