Najnowsze

Setki zamkniętych szkół. A wszystko przez kilka centymetrów śniegu

Najnowsze

Wielu dyrektorów szkół podjęło decyzje o odwołaniu zajęć

Kilkaset szkół zamknięto w Wielkiej Brytanii z powodu kilkudniowych obfitych opadów śniegu. Na drogach dochodzi do wypadków, a kierowcy porzucają samochody na nieprzejezdnych odcinkach, śnieg dezorganizuje też pracę lotnisk. Najwięcej problemów pogoda wywołuje na południu kraju, najmniej przygotowanym na takie warunki.

Jak podało BBC, we wtorek zamknięto 474 szkoły w Walii, część szkół w Anglii i w Kornwalii, gdzie śnieg spadł po raz pierwszy w tym roku, ponad 120 szkół w Szkocjii i niemal 90 szkół w Irlandii Północnej. W poniedziałek zamkniętych było około 5 tys. z 23,5 tys. szkół podstawowych i średnich.

"Niepotrzebne zamknięcia to straty"

Z trwającymi od pięciu dni opadami źle radzi sobie zwłaszcza południe kraju. Pada dość intensywnie, jednak śniegu w Wielkiej Brytanii nie ma jeszcze tak dużo, jak w innych miejscach Europy. Padał także śnieg z deszczem i deszcz, a przy niskich temperaturach opady marzły, sprawiając, że robiło się bardzo ślisko. W nocy temperatury spadły do -11 st. C w hrabstwie Buckinghamshire i -10 st. C na lotnisku Stansted.

Mimo to wśród Brytyjczyków pojawiają się głosy, że decyzje o zamykaniu szkół i instytucji to trochę przesadne środki ostrożności. Przewodniczący Komisji Edukacji Graham Stuar stwierdził, że każde niepotrzebne zamknięcie to straty w edukacji dla uczniów, a także dla finansów państwa i biznesu.

- Musimy wspierać taką postawę, kiedy ludzie przewidują pogodę i upewniają się, że zdołają dostać się do pracy - powiedział.

Wypadki na drogach, kłopty na lotniskach

W Irlandii Północnej, gdzie od poniedziałku spadło do 10 cm śniegu, doszło do kilku wypadków samochodowych, a przy nieprzejezdnych drogach stoją porzucone pojazdy. Do wypadków doszło również na południu Anglii.

Śnieg dezorganizuje również w pewnym stopniu pracę lotnisk. Heathrow odwołało około 50 lotów i ostrzegło pasażerów, że może odwołać kolejne.

Także na lotniskach Gatwick, Stansted i w Birmingham doszło do opóźnień. Eurostar odwołał część połączeń i ostrzegł przed godzinnymi opóźnieniami powodowanymi przez ograniczenie prędkości ze względu na śnieg i lód.

Będzie padać dalej

Na wtorek przewidywane są dalsze opady: do 10 cm śniegu w Szkocji i północnej Anglii, ok. 2 cm we Wschodniej Anglii oraz ok. 6 cm śniegu w nocy w południowej Anglii.

Autor: js/mj / Źródło: PAP, dailymail.co.uk

Pozostałe wiadomości