Najnowsze

Setki kilogramów kości słoniowej zniszczonych. Sposób na walkę z przemytnikami

Najnowsze


Na przedmieściach Pekinu zniszczono w piątek ponad 660 kilogramów kości słoniowej zarekwirowanej przemytnikom w ramach prowadzonej w Chinach operacji rozprawiania się z nielegalnym handlem tym towarem.

Funkcjonariusze służb ochrony przyrody wrzucali do specjalnej kruszarki kły słoni oraz bogato zdobione rzeźby i inne wyroby z "białego złota".

Czarny rynek

Niszcząc skonfiskowaną kość słoniową Chiny idą w ślady innych krajów. Handel kością słoniową jest w Chinach nielegalny, ale czarny rynek kwitnie, zwłaszcza na południu kraju. Organizacje ochrony środowiska podkreślają, że Chiny są największym na świecie rynkiem dla wyrobów z kości słoniowej, gdyż wciąż są one w tym kraju symbolem wysokiego statusu.

Kłusownictwo

Z każdym rokiem notuje się coraz więcej przypadków kłusownictwa w Afryce Subsaharyjskiej. Dobrze uzbrojone gangi przestępcze zabijają słonie i nosorożce dla cennego surowca jakim są kły i rogi tych zwierząc. Wysyłane są one potem do Azji, gdzie stosuje się je w ozdobach i w lecznictwie tradycyjnym. Na czarnym rynku w Chinach kilogram kości słoniowej kosztuje ok. 2 tys. dolarów.

Autor: mab/map / Źródło: PAP, Reuters TV

Pozostałe wiadomości