Najnowsze

Setki ciężarówek stanęły przy węgierskiej granicy

Najnowsze

Z powodu śniegu ciężarówki nie mogą przekroczyć węgiersko-słoweńskiej granicy

Atak zimy wywołuje coraz większe utrudnienia przy granicy węgiersko-słoweńskiej. W przygranicznych regionach na Węgrzech z powodu opadów śniegu we wtorek utknęły setki ciężarówek, zabrakło już dla nich miejsc parkingowych. Trudne warunki panują na drogach i na kolei w całej Europie Środkowej.

Obfite opady śniegu we Włoszech i Słowenii spowodowały, że w przygranicznych regionach na Węgrzech zablokowane zostały we wtorek setki ciężarówek. Dzień wcześniej z powodu opadów śniegu Słowenia zamknęła granicę dla samochodów powyżej 7,5 tony.

Parkują na poboczach i pasach awaryjnych

Tylko w węgierskim regionie Zala przy granicy ze Słowenią utknęło 800 pojazdów. Dla ciężarówek po węgierskiej stronie granicy nie starcza już miejsc parkingowych wzdłuż autostrad i dróg krajowych. Pojazdy stoją na pasach awaryjnych i poboczach, co utrudnia ruch - podaje węgierska agencja MTI.

Węgierskie władze szacują, że zanim sytuacja się ustabilizuje, minie około dwóch dni. Służby reagowania kryzysowego dostarczają kierowcom zablokowanych ciężarówek napoje i żywność. W kraju obowiązuje najwyższy, czerwony alert pogodowy.

Śnieżyce i wichura na Słowacji

Od poniedziałku trudne warunki panują na drogach całej Europy Środkowej. W zachodniej, środkowej i południowej części Słowacji śnieg padał nieprzerwanie ponad dobę, do tego wiał porywisty wiatr przekraczający 100 km/h.

Śnieg zablokował ruch między Słowacją a Węgrami. Ze względu na nieprzejezdną autostradę między Bratysławą a Budapesztem zamknięto dla TIR-ów słowacko-węgierskie przejście graniczne w Rajce. Samochody ciężarowe jadące z Czech przez Słowację na Węgry kierowano na parkingi przed Bratysławą przy autostradach D-1 i D-2.

Nieprzejezdna była większość dróg w województwach bratysławskim, trenczyńskim i żylińskim. Śnieżyca sparaliżowała też centrum Bratysławy.

Pogoda: Budapeszt

Pogoda: Bratysława

Pogoda: Wiedeń

Pogoda: Praga

30 cm śniegu w Czechach

Zamiecie i zawieje śnieżne utrudniały jazdę w Austrii i w Czechach. - We wtorek spodziewamy się 30 cm świeżego śniegu. Sytuacja nie będzie tak katastrofalna jak podczas niedawnej burzy śnieżnej w Stanach Zjednoczonych, ale zamiecie skomplikują z pewnością sytuację w całym kraju - ostrzegł Petr Dvorzak z Czeskiego Urzędu Hydrometeorologii.

W Austrii zablokowana została autostrada brennerska (A-13) i przejście graniczne z Włochami na autostradzie A-2, prowadzącej z Wiednia do Villach. Ponad 500 ciężarówek utknęło na parkingach w przygranicznej miejscowości Arnoldstein w Karyntii ze względu na fatalną pogodę we Włoszech.

Kłopoty na kolei

Na Węgrzech, Słowacji i w Austrii opóźnione są pociągi międzynarodowe i krajowe. Wiele gospodarstw nie ma prądu. Zdaniem synoptyków sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Śnieg ma sypać aż do czwartku.

Autor: js/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości