Najnowsze

Serbia, Honduras, a Polska na 56. miejscu. Zobacz, gdzie klimat najgroźniejszy

Najnowsze


Polska znalazła się na 56. miejscu na świecie pod względem szkód wywoływanych przez klęski żywiołowe związane ze zdarzeniami pogodowymi. Zestawienie Globalnego Indeksu Ryzyka Klimatycznego otwiera Serbia.

Niemiecka organizacja pozarządowa Germanwatch opublikowała 10. edycję Globalnego Indeksu Ryzyka Klimatycznego 2015 (Global Risk Index Climate 2015). Uwzględnia on kraje najbardziej zagrożone klęskami żywiołowymi spowodowanymi przez zdarzenia pogodowe (burze, powodzie, fale upałów itp.). Zestawienie wlicza m.in. straty spowodowane przez te zjawiska (z wyłączeniem klęsk żywiołowych jak np. trzęsienia ziemi).

Najnowsze zestawienie odnosi się do roku 2014, jednak specjaliści wykonują także listę ogólną dla całego okresu badań, czyli od 1995 roku.

Polska na 56. miejscu

W 2014 roku pierwsze miejsce zajęła Serbia. Drugą pozycję przypisano Afganistanie, trzecią Bośni i czwartą Filipinom. Na piątym miejscu znalazł się Pakistan, gdzie w skutek żywiołów związanych z pogodą zginęło 1227 osób. Jeszcze więcej, bo ponad 1800 osób straciło życie w Indiach, które znalazły się na dziesiątej pozycji. Jeśli chodzi o kraje Europejskie to oprócz Serbii i Bośni wysoko w rankingu uplasowała się Bułgaria (szóste miejsce). Następna jest Słowenia - dwudziesta druga. Polska jest na 56 miejscu. W zeszłym roku z powodu pogody w naszym kraju zginęło 48 osób.

Honduras pierwszy

Zestawienie łączne z lat 1995-2014 otwiera Honduras w Ameryce Środkowej. Kolejne miejsca zajęły Birma, Haiti, Filipiny, Nikaragua, Bangladesz, Wietnam, Pakistan, Tajlandia i Gwatemala. Polska znalazła się na 61. pozycji na 160 sklasyfikowanych krajów.

W Hondurasie w skutek tragicznych wydarzeń, związanych z pogodą w latach 1995-2014 zginęło w sumie ponad 302 tysiące osób, a ilość zdarzeń notuje się na 73. W Birmie liczba ofiar jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 7 milionów. Ludzie stracili życie podczas 41 klęsk żywiołowych, wywołanych pogodą. W Polsce w tym samym czasie zginęło blisko 54 tysiące osób.

Słabsi tracą

Raport po raz kolejny potwierdził, że kraje mniej rozwinięte są bardziej narażone na straty spowodowane zjawiskami klimatycznymi niż kraje uprzemysłowione.

Zjawiskami pogodowymi, które zagrażają życiu to m.in. huragany. W sierpniu 2005 roku Katrina spustoszyła Nowy Orlean. Obejrzyj odcinek z serii dokumentów Zabójczy Żywioł (z maja 2014 roku), który dotyczy tego historycznego huraganu:

Zabójczy żywioł, sezon 3, odc. 8
Zabójczy żywioł, sezon 3, odc. 8

Autor: AD/rp / Źródło: PAP, germanwatch.org

Pozostałe wiadomości