Najnowsze

"Selfie" z Marsem w tle. Rosetta (nie)próżnuje i wyprzedza trendy

Najnowsze

Krótka biografia sondy Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej
ESAKrótka biografia sondy Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej

Tzw. selfie, czyli autoportret z perspektywy własnej ręki z obiektywem wycelowanym w twarz to najpopularniejszy kadr zdjęć publikowanych przez użytkowników portali społecznościowych. Zrobił je sobie zarówno prezydent USA Barack Obama, jak i wielu celebrytów czy zupełnie anonimowych ludzi. Nie każdy może pochwalić się jednak klasycznym "selfie", w tle którego jest... Mars, oddalony "zaledwie" kilkaset kilometrów.

Zdjęcie uwiecznia moment podchodzenia do czwartej od Słońca planety w naszym układzie. Rosettę dzieliło wówczas od powierzchni Marsa około 1000 km. Cztery minuty później między sondą a Czerwoną Planetą odległość była równa 250 km, co pozwoliło jej na nabranie prędkości i dalszy lot w kosmos.

Żółta Czerwona Planeta w tle

Zdjęcie pierwotnie zostało wykonane w czerni i bieli. Z powodu rocznicy zostało jednak poddane drobnej korekcie, która zamieniła Czerwoną Planetę w... żółtą.

Zdjęcie zostało bowiem wykonane dokładnie 7 lat temu, w dniu 25 lutego 2007 roku. Innymi słowy - Rosetta wyprzedziła wszystkich. Nawet ziemskie trendy, obowiązujące w społecznościowych portalach, zalanych obecnie milionami zdjęć z podobnej perspektywy.

Dodająca sił drzemka

Sonda Rosetta została wysłana 2 marca 2004 roku, a po kilku latach lotu uśpiona. Obudzono ją pod koniec stycznia - centrum obsługi na Ziemi odebrało od niej sygnał potwierdzający sprawność w dniu 20 stycznia 2014 roku.

Po skalibrowaniu trajektorii lotu kontynuuje swoją misję, przemierzając kosmos w stronę komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Według planu dogoni kosmiczną skałę w listopadzie b.r., i dokona precedensowych w nauce procedur badawczych zrzucając na powierzchnię komety lądownik.

W chwili zwolnienia migawki Rosettę od powierzchni Marsa dzieliło ją zaledwie 1000 kmESA/Rosetta/Philae/CIVA

Autor: mb/rp / Źródło: ESA

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Pozostałe wiadomości