Sekwoje mają ochronić świat przed globalnym ociepleniem


Zespół amerykańskich naukowców klonuje i sadzi sekwoje, które liczą ponad trzy tysiące lat. - Skoro te drzewa żyją tak długo, mogą pomóc w walce z globalnym ociepleniem - twierdzą eksperci.

Największa na świecie sekwoja rośnie w Kalifornii, w górach Sierra Nevada. Osiąga wysokość prawie 100 metrów i ma ok. 3000 lat. W południowej części tych gór znajduje się założony w 1890 roku Park Narodowy Sekwoi. Jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA.

Pomysł na walkę ze zmianami klimatu

Zespół naukowców i wspinaczy zgłosił się na ochotnika na wyprawę zorganizowaną przez Archangel Ancient Tree Archive, aby pobrać próbki genetyczne. Wierzą, że poprzez sadzenie lasów sklonowanych mega-drzew, można walczyć ze zmianami klimatu.

- Uważam, że sadzenie tych dużych drzew na całym świecie jest bardzo istotną częścią walki ze zmianami klimatu - powiedział Tim Smit, twórca projektu.

Sekwoje są olbrzymie. Oprócz dużego wzrostu osiągają ok. 7-8 metrów w obwodzie, co sprawia, że absorbują dużo gazów cieplarnianych, np. dwutlenku węgla, który napędza zmiany klimatu. Mogą żyć ok. 3000 lat, przetrwają pożary, susze i choroby.

- Uważamy, że skoro te drzewa żyją tak długo, mogą pomóc w walce z globalnym ociepleniem - tłumaczył dyrektor Archangel Ancient Tree Archive w Michigan, Jacob Milarch.

Rozmnażanie sekwoi

Wspinacz Jim Clark zebrał końcówki młodych gałązek z wierzchołka drzewa. Później sadzonki przekazano do laboratorium Archangel Ancient Tree Archive, gdzie zasadzono je w pojemnikach bogatych w składniki mineralne.

Próbki rosną w specjalnych warunkach: pada na nie fluorescencyjne fioletowe światło, panuje odpowiednia temperatura i wilgotność. Warunki są tak dobrane, by wspierały wzrost roślin. Niestety, mimo rygorystycznych warunków, większość z nich nie przeżywa. Te które przeżyją, jeszcze kilka lat będą hodowane, zanim posadzi się je w naturalnych warunkach.

- To niesamowite, że te małe sadzonki pochodzą od drzewa mającego 3000 lat. Mają te same geny - powiedział Jim Clark.

Trochę krytyki

Nie wszyscy są jednak optymistami w kwestii wpływu sekwoi na zmiany klimatu. Według Todda Dawsona, profesora biologii z Uniwersytetu w Berkeley (Kalifornia) zasadzenie pewnej liczby drzew nie ochłodzi ogrzewającej się planety. Naukowiec uważa, że ważniejsze jest ograniczenie zużycia paliw kopalnych i wycinania wilgotnego lasu równikowego. Sadzenie wolno rosnących drzew może wiele nie zmienić, ponieważ zmiany klimatu obecnie zachodzą bardzo szybko.

Jednak zespół badaczy się nie poddaje i działa dalej. Planują w tym roku zasadzić 1000 nowych sekwoi w Oregonie, gdzie mają najlepsze szanse do rozwijania się.

Zobacz prognozowane zmiany klimatu w USA:

Zmiana klimatu USA do 2100 roku według dwóch scenariuszy
Zmiana klimatu USA do 2100 roku według dwóch scenariuszyNASA

The Archangel Ancient Tree Archive is Cloning Trees to Save them for Future Generations http://t.co/KPRhanoXVq pic.twitter.com/SkBfBsH1g4— Yuka Yoneda (@YukaYoneda) 8 września 2014

Archangel Ancient Tree Archive redwoods and sequoia babies headed out west! #hugatree #savethetrees pic.twitter.com/JAoSw7Sr— Meghan Morelli (@MeghanMorelliTV) 27 listopada 2012

Autor: AP,AD/jap / Źródło: euronews.com

Pozostałe wiadomości