Najnowsze

Seksmisja z udziałem gekonów zakończona porażką

Najnowsze


Gekony, które od półtora miesiąca przebywały w kosmosie, nie powróciły bezpieczne na Ziemię. Jaszczurki zginęły w trakcie trwania eksperymentu. Naukowcy szukają przyczyn niepowodzenia.

Rosyjscy naukowcy 19 lipca wysłali w przestrzeń kosmiczną 5 jaszczurek, w celu zbadania wpływu nieważkości na ich zachowanie i życie seksualne. Zwierzęta umieszczono w kapsule kosmicznej Foton M-4. Po 44 dniach wycieczki po orbicie, wróciła ona na Ziemię. Niestety jaszczurki nie przeżyły badań.

Kosmos nie dla gekonów

Rosyjska Agencja kosmiczna spekuluje nad przyczynami niepowodzenia. Domyślają się, że jaszczurki mogły zginąć na skutek awarii systemu ogrzewania pojazdu, a zwierzęta po prostu się zamroziły.

- Z pewnością gekony umarły co najmniej tydzień przed lądowaniem, ponieważ ich ciała zostały częściowo zmumifikowane - relacjonuje urzędnik z Moskiewskiego Instytutu Problemów Medyczno-Biologicznych.

Eksperyment zakończony niepowodzeniem

Pięć gekonów, cztery samice i jeden samiec, miały spędzić w kosmosie łącznie sześćdziesiąt dni. Po tym czasie zaplanowany był powrót na Ziemię.

Wkrótce po starcie, pod koniec lipca, na chwilę kontakt z satelitą zniknął. Uszkodzony został naziemny system sterowania pojazdem. Awaria została szybko naprawiona i kontynuowano misję.

Nie były to pierwsze zwierzęta w kosmosie. Naukowcy monitorowali m.in. pozaziemską wycieczkę muszek owocówek. W tym przypadku powróciły one żywe.

Autor: AD/mk / Źródło: BBC News

Pozostałe wiadomości