Najnowsze

Sekret "bezmyślnie szczupłych" osób odkryty

Najnowsze

ShutterstockNaukowcy wiedzą, jaki jest sekret osób "bezmyślnie szczupłych"

Są ludzie mający ogromne szczęście - nie stosując żadnej diety pozostają szczupli i nie dźwigają zbędnego balastu w postaci nadprogramowych kilogramów tłuszczu. Naukowcy postanowili odkryć ich sekret i podzielić się nim z całym światem.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Naukowcy New Cornell Food i Brand Lab przeprowadzili badania w celu odkrycia sekretu specyficznej grupy ludzi, którzy nie stosując żadnej określonej diety są szczupli. W tym celu badacze pod lupę wzięli ich styl życia, szukając odpowiedzi na to, jak być "bezmyślnie szczupłym".

Szczupła baza danych

Stworzono więc "Slim by Design Registry" (obecnie funkcjonujące pod nazwą "Global Healthy Weight Registry"), gdzie gromadzone są dane dotyczące osób, którym całe życie udawało się utrzymać szczupłą sylwetkę. Nie poświęcając temu oczywiście zbyt wiele czasu i uwagi.

Chętni do wzięcia udziału w badaniu rejestrowali się na platformie i wypełniali ankietę, odpowiadając na szereg pytań o aktywność fizyczną, o to jak i co jedzą oraz jak wygląda ich zwyczajny dzień. Respondentów podzielono na dwie kategorie - osoby "bezmyślnie szczupłe" i osoby, które niemalże obsesyjnie pilnują co, kiedy i w jakich ilościach jedzą.

Procenty w obrazkach

Dane zgromadzone od grupy "bezmyślnie szczupłych" (w sumie 112 dorosłych) przedstawiono w formie infografiki (na dole tekstu), wskazując wyraźnie, co najczęściej przewijało się wśród odpowiedzi.

Tym samym ustalono, że aż 61 proc. "bezmyślnie szczupłych" wskazało kurczaka jako ulubione mięso, 7 proc. było wegetarianami, 33 proc. nie piło alkoholu, 35 proc. codziennie jadło sałatkę, a 66 proc. deklarowało, że codziennie zjadają porcję warzyw na obiad.

51 proc. z ankietowanych deklarowało, że na śniadanie je warzywa i owoce, a u 31 proc. obowiązkowym składnikiem pierwszego posiłku są jajka. Ulubioną przekąską była sałatka owocowa (44 proc.) albo orzechy (21 proc.).

Bez diet, bez wyrzeczeń

W grupie "bezmyślnie szczupłych" większość wynosząca 37 proc. unikała picia jakichkolwiek słodzonych/gazowanych napojów. Część stanowiąca 33 proc. deklarowała, że zdarza im się wypić taki napój, a 25 proc. przyznało, że popija je regularnie.

Na pytanie o to, czy stosują jakąś dietę, aż 48 proc. odpowiedziało przecząco, chociaż ogólnie 74 proc. ankietowanych przyznało, że kiedyś zdarzyło się im spróbować. Połowa z tych osób kontrolowała swoją wagę w tygodniu, chociaż 29 proc. zadeklarowało, że zupełnie się tym nie przejmuje.

Kluczowe różnice

- Chcieliśmy ustalić, co dokładnie różni obie grupy - zaznaczył Brian Wansink, współautor i dyrektor Cornell Food i Brand Lab, twórca "Slim by Design". - Szukaliśmy tym samym potwierdzenia słuszności założenia, jakoby pozornie niewielkie, tzw. codzienne wybory, miały w praktyce ogromny wpływ, definiując pewne kwestie - podkreślił badacz.

Po porównaniu udzielonych odpowiedzi badacze zauważyli, że nierzadko "bezmyślnie szczupli" stosują taktykę niezbyt pokrywającą się z "tradycyjnymi" poradami dietetyków, wobec osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy, jak np. "używaj produktów spożywczych najwyższej jakości, gotuj w domu i nie ulegaj samemu sobie".

"Wyniki są zachęcające"

"Bezmyślnie szczupli" nie odczuwali również zbytnich wyrzutów sumienia w przypadku przejedzenia się. Sprawiali silne wrażenie osób, dla których typ zdrowego i wartościowego jedzenia był czymś zupełnie zwykłym. Czerpali z jedzenia przyjemność dlatego, że było smaczne, a nie ponieważ było zdrowe i wartościowe.

- Wyniki są zachęcające - zauważyła kierująca projektem Anna-Leena Vuorinen z Uniwersytetu Tempere. - Sugerują wyraźnie, że zamiast przechodzić na restrykcyjną dietę i odmawiać sobie ulubionych potraw, warto słuchać swojego instynktu, pozwalając sobie na różne rzeczy. Pod warunkiem, że stawiamy na jakość, nie ilość - zauważyła.

Infografika wskazująca najczęstsze odpowiedzi ludzi "bezmyślnie szczupłych"Cornell Food & Brand Lab

Autor: stella/jap / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości