Najnowsze

Ściółka w lesie jak podpałka

Najnowsze

Wystarczy niedopałek, aby wzniecić ogień

Jeśli wybieracie się do lasu w ten weekend, zachowajcie szczególną ostrożność. Wysokim zagrożeniem pożarowym objęte są niemal wszystkie zalesione tereny naszego kraju z wyjątkiem niektórych rejonów Małopolski, Rzeszowszczyzny i województwa świętokrzyskiego. Zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale ryzyko zaprószenie ognia jest ogromne.

W lasach na terenie całego kraju występuje bardzo niebezpieczna sytuacja pożarowa, wilgotność ściółki spadła poniżej 10 proc. - informuje Instytut Badawczy Leśnictwa. W ciągu ostatnich czterech dni w lasach wybuchło ponad 500 pożarów, a od początku maja - 1,6 tys.

Nie palcie w lesie

W związku z dużym zagrożeniem pożarowym przed zbliżającym się weekendem leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.

W Polsce 9 na 10 pożarów powstaje z winy człowieka, najczęściej w wyniku bezmyślności lub niewiedzy. Dlatego przypominamy, że w polskich lasach nie wolno rozpalać ognisk ani grillować poza wskazanymi miejscami, jak również poruszać się autem po drogach nieoznaczonych. Zapomnijcie też o zapalaniu papierosa czy rzucaniu niedopałków na ziemię. Przy ściółce suchej jak kartka papieru wystarczy iskra, by wzniecić gigantyczny pożar.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach (Instytut Badawczy Leśnictwa)

Autor: mm / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości