Saturn tak blisko, że będzie widać pierścienie

Saturn i jego pierścienie

Dzisiejszej nocy Saturn znajdzie się w opozycji, co stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji, przynajmniej w niektórych regionach Polski - tam, gdzie chmury nie zasłonią nieba. Szykujcie teleskopy i aparaty - czekamy na Wasze zdjęcia!

Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni.

Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem około północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Ponadto jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.

Patrzcie w niebo po północy

Saturn znalazł się w opozycji już o godzinie 8 rano. Gdy zajdzie słońce, będzie go wyraźnie widać w konstelacji Panny. Planeta świeci teraz z blaskiem 0.3 wielkości gwiazdowych. Najlepsze warunki do obeserwacji będa mieli mieszkańcy Niziny Szczecińskiej, gdzie wystąpi najmniejsze zachmurzenie.

Najlepiej przystąpić do obserwacji krótko po północy, gdy planeta góruje na wysokości 30 stopni nad południowym horyzontem. Świeci ona tylko pięć stopni od innego jasnego obiektu - gwiazdy Spica, która jest najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Panny (jasność 1.1 wielkości gwiazdowych). Mimo to jest ona od Saturna około dwóch razy słabsza.

Nie zapomnij o lunecie

Na Saturna warto skierować teleskop lub lunetę. Wystarczy powiększenie rzędu kilkudziesięciu razy, aby zobaczyć sławne pierścienie tej planety, a także jej najjaśniejsze księżyce.

Jeśli uda Wam się wykonać zdjęcie pierścieni, koniecznie wyślijcie je na Kontakt Meteo!

Autor: mm/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości