Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat

Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat (NASA)
Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat (NASA)
Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat (NASA)

Saturn dawno nie prezentował się na zdjęciach tak pięknie, jak teraz. - Po raz pierwszy od dwóch lat mieliśmy naprawdę dobry widok na Saturna i otaczające go pierścienie - przyznają badacze NASA, którzy opublikowali bardzo dokładne zdjęcia gazowego giganta.

Na zdjęciach wykonanych przez sondę Cassini doskonale widać, jak pierścienie rzucają cień na Saturna. Można także dostrzec maleńkie "miniksiężyce"występujące wewnątrz pierścieni oraz dwa księżyce Saturna - Tytana i Tetydę.

Widok jak nigdy

- Po raz pierwszy od dwóch lat mieliśmy naprawdę dobry widok na Saturna i otaczające go pierścienie, ponieważ sonda Cassini orbitowała pod odpowiednim kątem - opowiadają badacze z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego), którzy opiekują się statkiem kosmicznym badającym Saturna.

Dzięki zdjęciom będą oni mogli oni przestudiować jego pierścienie, zbudowane z cząstek lodu i skał, a także jego bieguny i atmosferę.

Siedem lat leciała do Saturna

Sonda Cassini dotarła do Saturna w 2004 roku po siedmiu latach podróży i pokonaniu dwóch miliardów kilometrów. Sześć miesięcy po tym, jak znalazła się na miejscu, oddzieliła się od towarzyszącej jej sondy Huygens, która wylądowała z sukcesem na Tytanie - księżycu Saturna.

Cassini znalazła się pod odpowiednim kątem do Saturna (NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)
Cień rzucany na Saturna przez pierścienie (NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)
Struktury "wycięte" w pierścieniu przez jeden z księżyców (NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

Autor: map/rs / Źródło: independent.co.uk, NASA

Pozostałe wiadomości