Najnowsze

Satelita Jowisza przypomina przekładanego hamburgera. Co oznacza, że może tam być życie!

Najnowsze

Budowa Ganimedesa
Budowa Ganimedesa

Największy księżyc w Układzie Słonecznym, towarzysz Jowisza o nazwie Ganimedes swoją budową przypomina przekładanego hamburgera! Do takich wniosków doszli naukowcy w pracujący w Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA. Skalistego satelitę pokrywa wiele warsw lodu przedzielonych oceanami, co oznacza że może istnieć tam życie.

Badania opublikowane na łamach magazynu "Science Planetary and Space" obaliły dotychczasowe założenia, że ocean Ganimedesa jest "zakleszczony" pomiędzy dwiema warstwami lodu (jedną na górze, jedną na dole).

Księżyc przypominający przekładaną kanapkę

Najnowsze modele komputerowe wykonane przez zespół pod kierunkiem dr. Stevena Vance z JPL w Pasadenie w Kalifornii dostarczyły informacji, które świadczą o budowie księżyca w kształcie kanapki.

– Ganimedes może być zbudowany jak wielowarstwowa kanapka – opisuje dr Steven Vance z JPL.

Woda na Ganimedesie

Już w latach 70. interesowano się Ganimedesem. Podejrzewano, że może być pokryty oceanem. Założenia potwierdziła amerykańska sonda Galileo w latach 90, która przeleciała obok księżyca Jowisza. Naukowcy utwierdzili się w przekonaniu, że istnieje na nim ocean, oszacowała jego głębokość oraz stopień zasolenia.

– Ocean tego globu jest ogromny, więc sądzono dotychczas, że lód miał olbrzymią gęstość i tworzył grubą warstwę na dnie oceanu – poinformował Vance.

Cztery warstwy oceanu

Dzisiaj badacze z JPL NASA podejrzewają, Ganimedes posiada cztery warstwy oceanu, z czego najgłębsza znajduje się nad skalistym jądrem księżyca. Każda z nich przedzielona jest lodem.

Naukowcy podejrzewają również, że najgłębszy z oceanów najprawdopodobniej jest najbardziej zasolony.

Istnieje tam życie?

– To dobra wiadomość dla Ganimedesa – powiedział dr Vance. Towarzystwo zasolonej wody i skalistego dna może świadczyć o istnieniu życia na Ganimedesie.

- Jego ocean jest ogromny, panuje tam ogromne ciśnienie, więc wcześniej przypuszczano, że gęsty lód musiał uformować się na dnie. Kiedy zaczęliśmy zwiększać ilość soli w naszych modelach, otrzymaliśmy ciecze, które były wystarczająco gęste, by znaleźć się na dnie - dodał.

Poprzednie założenia nie obejmowały soli, która pod wpływem ciśnienia zmienia właściwości cieczy. Zespół Vance'a dowiódł jednak, że duże ilości soli zwiększają gęstość wody w ekstremalnych warunkach, takich jakie panują między innymi na księżycu Jowisza.

Właściwości soli

Poprzez badania laboratoryjne Vance pokazał, że sól może zmieniać gęstość cieczy w ekstremalnych warunkach. Można się o tym przekonać na własne oczy dodając sól do szklanki wody. Zamiast zwiększania objętości, ciecz kurczy się i staje się gęsta. Wynika to z faktu, że jony soli przyciągają molekuły wody.

– To jak lepsze ułożenie butów w bagażu, cząsteczki lodu stają się mocniej upakowane – porównuje dr Vance. – Lód może być tak gęsty, że jest cięższy niż woda i opada na dno.

Nadzieje na odnalezienie życia w kosmosie

Naukowcy mają nadzieję, że modelowanie oceanów na Ganimedesie rozpocznie etap badań innych skalistych globów i przyczyni się do odnalezienia zamieszkałej planety.

Autor: PW/rp / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości