Najnowsze

Satelita Jason 3 już bada nasze oceany. Powstała pierwsza mapa

Najnowsze

NASAWizualizacja przelotu satelity Jason-3

Dwa miesiące po starcie rakiety Falcon 9, otrzymaliśmy pierwsze dane, dotyczące wysokości wody w oceanach. Zostały one zebrane przez satelitę Jason 3, który ma kontynuować misję badania oceanów po poprzedniku - Jasonie 2.

Choć wciąż trwa kalibracja wysokościomierza satelity, od 17 stycznia, gdy rakieta wystartowała, instrument zbiera informacje o wysokości i nierównościach oceanów.

Wspólny projekt

Misja Jason 3 jest wspólnym projektem zarządzanym przez amerykańską i europejskie agencje pogodowe. Satelita będzie śledzić podnoszenie się poziomu mórz, powodowane zmianami klimatycznymi. Pomoże także przewidywać intensywność cyklonów tropikalnych oraz przyczyni się do lepszego prognozowania globalnych wzorców pogodowych.

Po tym, jak rakiecie Falcon 9 udało się umieścić satelitę Jason 3 na orbicie, zaczął on przemieszczać się wokół Ziemi po torze pomiędzy 66 stopniem szerokości geograficznej północnej a 66 stopniem szerokości geograficznej południowej. Jason 3 krąży na wysokości 1336 km nad powierzchnią naszej planety.

Pierwsza mapa

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA opublikowała pierwszą globalną mapę, wykonaną przez satelitę przez 10 pierwszych dni jego działania. Dane zostały zebrane pomiędzy 12 a 22 lutego i pokazują podobne wartości to tych, które zostały zaobserwowane przez poprzednika - satelitę Jason 2.

Mapy poziomu wód wykonane przez satelity Jason-3 i Jason-2NASA

Na czerwono zaznaczone są poziomy wody wyższe od normy, a na niebiesko - niższe. El Nino widoczne jest jako czerwona plama we wschodniej części równika na Pacyfiku.

Duże oczekiwania

- Dużo oczekujemy od satelity Jason 3 - mówi Josh Willis, naukowiec projektu Jason 3 NASA z centrum badawczego Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. - Mierząc zmieniający się poziom oceanów, Jason 2 i jego poprzednicy stworzyli jeden z najbardziej przejrzystych zapisów zmieniającego się klimatu - dodaje naukowiec.

Satelita Jason 2 jest na orbicie już od prawie ośmiu lat i dalej pracuje. Jason 3 jest czwartym satelitą, który zajmują się pomiarami oceanów od 1992 roku.

Zobacz start rakiety Falcon 9.

Start Falcon 9
Start Falcon 9

Autor: zupi/jap / Źródło: spaceflightnow.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości