Najnowsze

Sandy zalewa nowojorskie lotniska. Paraliż ruchu na Wschodnim Wybrzeżu

Najnowsze

Lotnisko JFK zaczęła zalewać woda

Sandy stanęła na drodze tym, którzy na najbliższe dni zaplanowali podróż samolotem na Wschodnie Wybrzeże USA lub powrót stamtąd. Poniedziałkowe, wtorkowe i środowe loty odwołało wielu przewoźników na całym świecie. Dochodzą do nas też wiadomości, że okolice portu JFK zaczęła zalewać woda.

Na Wschodnie Wybrzeże USA dostać się będzie w najbliższym czasie trudno. Podobnie jak je opuścić. Przynajmniej drogą lotniczą.

7,5 tys. odwołanych lotów w Stanach

Największe amerykańskie linie lotnicze: American Airlines, JetBlue i Delta zamierzają zawiesić wszystkie odloty i przyloty na trzech lotniskach w okolicach Nowego Jorku, gdzie zazwyczaj odbywa się najintensywniejszy ruch lotniczy.

JetBlue i American Airlines już odwołały swoje kursy do środy włącznie. Jak podaje FlightAware, serwis monitorujący połączenia lotnicze, w niedzielę i w poniedziałek łącznie odwołanych zostało blisko 7,5 tys. lotów.

W USA koczują

Tysiące pasażerów zmuszone są koczować na lotniskach często przez wiele godzin lub decydują się na własny koszt przeczekać w hotelu. Z powodu przeciążenia infolinii osoby, które próbują zwrócić bilet lub uzyskać informacje o innych możliwych połączeniach, skazane są na wielogodzinne oczekiwanie.

Nie poleci m.in. Air France

Zakłócenia w ruchu lotniczym na wschodzie USA odczuwalne są w innych miejscach na całym świecie.

Połączenia z tym obszarem odwołał m.in. francuski przewoźnik Air France i niemiecka Lufthansa, której samoloty w najbliższym czasie nie polecą m.in. do Portu Lotniczego Newark-Liberty, który leży 15 km od centrum Nowego Jorku. Niemieccy pasażerowie doskonale rozumieją sytuację.

- Wolę, żeby odwołano niebezpieczny lot, niż żeby pilot musiał radzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowym - powiedział mężczyzna, którego lot odwołano.

"Bezpieczeństwo to priorytet"

Linie lotnicze British Airways będą omijać nie tylko Nowy Jork, lecz także Waszyngton, Baltimore, Boston i Filadelfię.

"Rozumiemy, że nasi klienci mogą być rozczarowani, jednak to właśnie ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Tym, którzy nie polecą zgodnie z planem, proponujemy przebukowanie biletów lub zwrot pieniędzy" - można przeczytać na stronie internetowej brytyjskiego przewoźnika.

Polacy nie polecą...

Poniedziałkowe loty do Nowego Jorku i z powrotem odwołał także PLL LOT. Przewoźnik zapowiedział, że jeżeli sytuacja pogodowa w USA się nie poprawi, to nie odbędą się również wtorkowe rejsy z Warszawy do Nowego Jorku LO 6 oraz rejs powrotny LO 7.

... Chińczycy też nie

Wiele lotów anulowano lub opóźniono również z lotnisk w Japonii, Chinach, Korei Południowej i Indii.

Na Kontakt 24 ~MariuszH nadesłał zdjęcia, na których widać podtopione okolice lotniska JFK w Nowym Jorku.

Autor: map/ŁUD / Źródło: guardian.co.uk, Reuters, ENEX, Flightware

Pozostałe wiadomości