Najnowsze

Samotna misja łazika Curiosity trwa. Sfotografował marsjańską mgłę

Najnowsze

Najnowsze zdjęcia zrobione przez łazika Curiosity
Najnowsze zdjęcia zrobione przez łazika CuriosityNASA/JPL-Caltech
wideo 2/14

Łazik Curiosity samotnie przemierza Marsa. Na jego najnowszych zdjęciach, opublikowanych przez NASA, widać krater Gale ukryty we mgle. Kolejnym zadaniem łazika ma być zbadanie skał na obszarze nazwanym Central Butte.

Łazik Curiosity kontynuuje swoją misję na Marsie. Oprócz wpatrywania się w ziemię od czasu do czasu kieruje swoje robotyczne oczy na marsjański horyzont. Najnowsze zdjęcie opublikowane przez NASA zostało wykonane 1 listopada w 2573. dniu misji.

Na pierwszym planie widać krawędź niewielkiego, łagodnie opadającego wzniesienia. W oddali jest spowity gęstą mgłą krater Gale.

To nastrojowe zdjęcie przywołuje na myśl przebieg misji Curiosity po tym, jak przestał działać Opportunity. Curiosity jest teraz jedynym, samotnie działającym na Marsie, łazikiem. Na Czerwonej Planecie znajduje się jeszcze jeden ślad człowieka - InSight. Jest to jednak stacjonarny lądownik.

Zdjęcie wykonane przez Curiosity 1 listopada (NASA/JPL-Caltech)NASA/JPL-Caltech

Zbada skały

Łazik Curiosity podąża w stronę obszaru zwanego Central Butte. Teren ten jest szczególnie interesujący ze względu na warstwy skał osadowych, które mogą zawierać informacje na temat historii hydrologicznej regionu. Łazik będzie badać odmiany skał.

Wiadomo, że mają różne kolory, co świadczy o występowaniu różnych jednostek stratygraficznych, czyli najmniejszych wyróżnianych częściach procesu tworzenia się warstw i sekwencjach zdarzeń, do których doszło w przeszłości. Dane zebrane przez łazika pomogą scharakteryzować te jednostki i sposób, w jaki są ze sobą powiązane.

Dalekosiężne plany

Łazik wykonał zdjęcia regionu u stóp wzgórza, zbyt trudnego do zdobycia.

- Po wszystkich obserwacjach Curisoity przejedzie wokół wzniesienia, aby spojrzeć na to, co znajduje się z drugiej strony - zapowiedziała geolog planetarna Kristen Bennett z United States Geological Survey, agencji rządowej badającej kwestie z zakresu biologii, geografii, geologii i hydrologii.

Jak dodała, naukowcy oczekują na kolejne niesamowite widoki z Central Butte.

Obszar Central Butte sfotografowany 1 listopada (NASA/JPL-Caltech)NASA/JPL-Caltech

Autor: kw/rp / Źródło: edition.cnn.com, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

Pozostałe wiadomości