Najnowsze

Rzym walczy z Kleoptrą

Najnowsze

Front Kleopatra nad Półwyspem Apenińskim

Rzym walczy z frontem Kleopatra. Według synoptyków, wieczorem w Wiecznym Mieście w ciągu godziny może spaść nawet 50 litrów deszczu.

Fala niepogody, która przesuwa się z północy na południe, wcześniej zagościła nad Piemontem i Ligurią, gdzie jednak nie odnotowano żadnych poważnych następstw.

50 litrów wody

W Rzymie padać ma w poniedziałek późnym wieczorem. Miasto przygotowało się do nawałnicy. Zmobilizowano 1300 pracowników obrony cywilnej. W gotowości jest 150 pomp. Według prognoz synoptyków, w Rzymie w ciągu godziny może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy.

Najbardziej zagrożone zalaniem są niżej położone przedmieścia Rzymu: Ostia, Infernetto, Dolina Tiburtina i Prima Porta. Jesienią 2011 r. ulice, piwnice i tamtejsze domy szybko znalazły się pod wodą na skutek intensywnych opadów. Zginęła jedna osoba.

Jak po zwykłej burzy

Władze stolicy Włoch, które wcześniej rozważały wprowadzenie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, z zamknięciem szkół i zakazem ruchu kołowego włącznie, poinformowały, że biorąc, pod uwagę opłakany stan kanalizacji, skutki wieczornej ulewy będą takie same, jak po zwykłej burzy. Rzymianie powinni być przygotowani na zalane piwnice i przejścia podziemne, a może również niektóre stacje metra.

Burze nad Półwyspem Apenińskim. Wyładowania zaznaczone krzyżykami (sat24.com)

Krótsza Kleopatra

Najnowsze prognozy pogody są korzystne. Po naradzie sztabu kryzysowego obrony cywilnej poinformowano, że przejście frontu Kleopatra potrwa zaledwie 18, a nie jak wcześniej zapowiadano 36 godzin.

- We wtorek w południe Kleopatra będzie już tylko wspomnieniem - uspokoił Franco Gabrielli, szef obrony cywilnej Włoch. Poinformował również, że Ladispoli w regionie Lacjum zaobserwowano po południu trąby powietrzne.

Alarm pogodowy wcześniej ogłoszono również dla pięciu innych regionów: Ligurii, Lombardii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Toskanii i Kampanii.

Autor: adsz/rs / Źródło: Corriere della Sera

Pozostałe wiadomości