Rzym i Mediolan bez samochodów. Przez niedzielę

Na pl. Świętego Piotra - pieszo

Niedziela w Rzymie i Mediolanie jest dniem bez samochodu, bo Włosi przekroczyli limit zanieczyszczenia powietrza na listopad. Zakaz ruchu obowiązuje na znacznym obszarze obu miast, z wyjątkiem peryferii.

Kara dla kierowców, którzy złamią zakaz wynosi 155 euro. Rozporządzenie nie dotyczy między innymi pojazdów z najbardziej ekologicznymi silnikami i samochodów z napędem hybrydowym.

Włoskie metropolie całe w smogu

Władze dwóch największych włoskich miast argumentują, że były zmuszone do podjęcia tak stanowczej decyzji ponieważ zagęszczenie smogu przekracza od wielu dni wszelkie dopuszczalne normy.

Co gorsza, istnieje groźba dostania się do atmosfery kolejnych zanieczyszczeń w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Takich akcji będzie więcej

W ścisłym centrum Rzymu oraz w wielu dzielnicach położonych wewnątrz obwodnicy samochodem nie można jeździć od godz. 8.30 do 17.30. Trzystu strażników miejskich będzie kontrolować, czy rozporządzenie jest przestrzegane.

Cztery następne niedziele bez samochodu w Wiecznym Mieście mają zostać ogłoszone do marca. W Mediolanie oraz w wielu okolicznych miejscowościach zakaz obowiązuje w godzinach od 10 do 18.

W mieście tym, gdzie smog jest wyjątkowo dotkliwy i notuje się szczególnie dużo zachorowań związanych bezpośrednio z zanieczyszczeniem powietrza, mieszkańcy bardziej przyzwyczajeni są do takich inicjatyw. Poprzednim razem zakaz jazdy samochodem obowiązywał tam 9 października.

Autor: mm/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości