Najnowsze

Rzeki się podnoszą. Możliwe podtopienia

Najnowsze

Rzeka Biała, prawy dopływ Wisły

Po ulewnych deszczach został przekroczony stan ostrzegawczy wody w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla rejonów zagrożonych podtopieniami.

Jak informuje IMGW, w czwartek zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na jednej stacji wodowskazowej. Trwało około trzech godzin. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego o godz. 5 nad ranem zanotowano na pięciu stacjach w dorzeczu Małej Wisły oraz w jednej stacji w dorzeczu górnej Odry.

Według prognoz IMGW, od piątku woda w rzekach południowej Polski stopniowo ma opadać. W pozostałych rejonach poziom może się podnościć. Na górnej Odrze i górnej Wiśle spodziewane jest podniesienie stanu wody do strefy wody wysokiej. Miejscami na Odrze powyżej stanów ostrzegawczych.

Będzie padać przez kolejne dni

W rzekach pozostałej części kraju stan wody może się wahać – od średniego po lokalnie wysoki. Będzie to związane z opadami deszczu, które wystąpią w najbliższych dniach. Ze wzlędu na intensywny wiatr, możliwe jest też podniesienie poziomu morza wzdłuż całego wybrzeża.

Od piątku opady deszczu na południu Polski stopniowo będą się zmniejszać. Przybiorą na intensywności w województwie mazowieckim, podlaskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, w północnej części województwa lubelskiego oraz w powiecie elbląskim. Miejscami spaść może nawet 50 mm wody.

W nocy, z soboty na niedzielę, oraz w niedzielę, ulewne deszcze spodziewane są na południowym zachodzie i południowym wschodzie Polski – w woj. dolnośląskim, opolskim i świętokrzyskim.

Skutki czwartkowych nawałnic

W czwartek burze i obfite opady deszczu wyrządziły wiele szkód na Śląsku i w Wielkopolsce. W Bielsku-Białej po intensywnej ulewie w mieście wylały potoki. Zalane zostały studzienki, piwnice oraz ogrody. Na Ziemi Żywieckiej potoki górskie zamieniły się w rwące rzeki, zalewając gospodarstwa i drogi. W Lipowej wezbrany potok zerwał most.

Autor: usa/ms / Źródło: IMGW PIB

Pozostałe wiadomości