Najnowsze

Rzadkie nocne tornada w USA. "Wpakowałem rodzinę do wanny"

Najnowsze

Tornada przeszły m.in. nad Kolorado i Kansas

Co najmniej pięć bardzo rzadkich nocnych tornad przeszło w piątek przez amerykański stan Kolorado. Wichury pozbawiły dachu nad głową co najmniej kilka tamtejszych rodzin, które dzielą się tym, co je spotkało. Służby meteorologiczne donoszą o trąbach powietrznych także w Kansas i Tennessee.

Tornada, które przeszły przez Kolorado, to rzadkie w tym stanie tornada nocne. Prawie się nie zdarzają, ponieważ do ich powstania potrzebna jest wysoka temperatura - taka, jaką odnotowuje się tutaj zazwyczaj w ciągu dnia.

Jak podaje National Weather Service, amerykańska agencja meteorologiczna, warunki do narodzin trąb powietrznych były w piątkową noc w Kolorado idealne. W tym środkowo-zachodnim stanie kwiecień upływa pod znakiem rekordowych, sięgających grubo ponad 20 st. Celsjusza, temperatur.

Duże zniszczenia, ranni

Tornada zniszczyły ok. siedem domów, były budynek kościoła oraz farmę w hrabstwach Prowers, Kiowa i Bent na południowym wschodzie stanu.

Władze stanowe informują, że nie ma ofiar śmiertelnych, ale kilka osób odniosło niewielkie obrażenia.

Relacje ofiar

Nie brakuje doniesień osób, które stanęły oko w oko z żywiołem.

- Wiedziałem, że tornado jest tuż-tuż, dlatego zebrałem całą rodzinę w łazience i wpakowałem do wanny - mówi Josh Brown, mieszkaniec Eads w hrabstwie Kiowa. - Chwilę później po moim domu nie zostało ani śladu - relacjonuje.

- Zauważyliśmy trąbę powietrzną w naszym ogródku - opowiada Jack Hawkins z Lamar, którego tornado zastało w domu rodzinnym. - Kiedy tylko postanowiliśmy, że najwyższa pora coś zrobić, żeby się przed nim uchronić, usłyszeliśmy dźwięk tłuczonego szkła. Wiatr powybijał okna w naszym domu - mówi.

Pięć albo więcej

Z obserwacji NWS wynika, że przez Kolorado przeszło pięć tornad - dwa w pobliżu Lamar (Prowers), dwa w Chivington (Kiowa) oraz jedno w okolicach Wiley w hrabstwie Bent. Niewykluczone jednak, że było ich więcej.

Tornada w Kansas i Tennessee

Nie tylko Kolorado, lecz także sąsiadujące z nim Kansas zmagało się w piątek z nocnymi tornadami. Meteorolodzy serwisu accuweather.com podają, że wystąpiły dwie trąby powietrzne, m.in. w mieście Silver Lake. Poza tym odnotowano intensywne gradobicia.

Zaledwie kilkanaście godzin wcześniej tornado przeszło również przez miasto Franklin w Tennessee.

Autor: map/ŁUD / Źródło: APTN, wrcbtv.com, accuweather.com