Najnowsze

Rzadka chmura, której boją się piloci

Najnowsze

Chmury w kształcie kosmicznych spodków
Chmury w kształcie kosmicznych spodków

Mieszkańcy Szwecji byli ostatnio świadkami niezwykłego zjawiska. Na niebie pojawił się ogromny talerz, zdaniem niektórych przypominający kosmiczny spodek. Okazało się jednak, że był on dziełem natury.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

W czwartek na zachodzie Szwecji, nad dwoma resortami narciarskimi Are and Duved zawisł ogromny obiekt w kształcie talerza, czy też soczewki. Choć entuzjaści historii o kosmitach mieli nadzieję, że to UFO, niestety prawda okazała się bardziej przyziemna.

To nie UFO

Wielki talerz, który pojawił się w Skandynawii to po prostu soczewkowata chmura - altocumulus lenticularis. Takie obłoki najczęściej powstają nad górami. Gdy powietrze o stabilnej wilgotności napotyka na swojej drodze wzniesienie, ulega zafalowaniu. Na grzbietach takich fal tworzą się chmury soczewkowate.

Powstanie tych niezwykłych obłoków jest związane także z wiatrem fenowym. To suchy, ciepły wiatr, który wieje ze szczytów gór w kierunku dolin.

Fakt, że niezwykły spodek to jedynie chmura nie ostudził jednak zapału ludzi, którzy robili zdjęcia zjawiska i masowo umieszczali je w mediach społecznościowych.

Weird weather, cool clouds. I think I may jump on that spaceship. #smhiväder #åreidag #linsmoln #lenticularis

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Sara Björkebaum (@bbaumish) 26 Sty, 2017 o 6:55 PST

Oväntat besök i Åre idag?! // Unexpected visitors in Åre today?! #coolcloud #åre #åresweden : @annavarg1

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Åre Sweden (@aresweden) 26 Sty, 2017 o 7:55 PST

Chmury altocumulus lenticularis ustawione są pod kątem prostym do linii wiatru i równolegle do linii gór. Ze względu na zafalowanie powietrza, które im towarzyszy, obłoków tych unikają piloci samolotów. W pobliżu chmur soczewkowatych często występują turbulencje.

Zobacz, gdzie utworzyła się chmura.

Autor: zupi/aw / Źródło: usatoday.com, thelocal.se, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości