Najnowsze

Ryzyko podtopień. Ostrzeżenia

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
TVN MeteoPrognoza pogody na noc

Intensywne opady deszczu, które nękały województwa południowej i wschodniej Polski, powoli słabną. Instytut Meteorologii i Gospodarki podtrzymuje część ostrzeżeń.

Nad Polską przechodzi front atmosferyczny niosący intensywne opady deszczu. Stopniowo odchodzą na wschód, jednak woda, która zasiliła rzeki może przyczynić się do lokalnych podtopień na południu Polski.

- W związku z opadami deszczu w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 84 razy - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Frątczak poinformował, że w związku z pogodą strażacy interweniowali 84 razy. Najwięcej, bo 47 razy, w Małopolsce, 11 razy na Mazowszu i siedem razy w Wielkopolsce.

Opady deszczu spowodowały także utrudnienia na warszawskich drogach: zalany został fragment trasy S79 prowadzącej w kierunku Lotniska Chopina na wysokości węzła Marynarska. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zablokowane zostały wszystkie pasy ruchu w kierunku lotniska i łącznica zjazdowa w kierunku trasy S2 od ul. Wolskiej.

Intensywne opady spowodowały także okresowe zalanie m.in. fragmentów ulic na Mokotowie. Policja zaznaczyła, że z samochodów przejeżdżających przez zalane ulice odpadały tablice rejestracyjne.

- Odnalazł je policjant - są do odbioru w Komendzie przy ul. Malczewskiego 3/5/7 w Warszawie - podała policja na Twitterze.

Ponieważ sytuacja nadal będzie trudna, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty meteorologiczne i hydrologiczne.

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie miejscami od 50 l/mkw. do 80 l/mkw. Największe sumy opadu przewidywane są w zachodniej połowie województwa, a szczególnie w Beskidzie Niskim.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20 w niedzielę.

Prognoza opadów na niedzielę (Ventusky.com)
Prognoza opadów na niedzielę (Ventusky.com)Ventusky.com

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

SUBREGION POŁUDNIOWY

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów to od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21 w niedzielę.

SUBREGION WSCHODNI

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów to od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21 w niedzielę.

SUBREGION CENTRALNY

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów to od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21 w niedzielę.

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Deszcz spadnie w nocy z soboty na niedzielę w zachodnich powiatach województwa, a w niedzielę i w pierwszych godzinach nocy z niedzieli na poniedziałek - na całym obszarze województwa. Prognozowana wysokość opadów to od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy.

Ostrzeżenie obowiązuje do północy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 45 l/mkw.

Ostrzeżenie jest ważne do poniedziałku do godziny 8 rano.

Komunikaty meteorologiczne

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Opady od zachodu stopniowo zanikają, natężenie słabnie. Prognozowany czas zakończenia zjawiska - około godziny 20.

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Strefa opadów jednostajnych przemieszcza się stopniowo na wschód. Natężenie opadów będzie słabło. Prognozowany czas zakończenia zjawiska to około godziny 20.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia to stan, kiedy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia ogłasza się wtedy, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE

Ostrzeżenie drugiego stopnia

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym, w zlewniach: Skawy, Skawinki, Rudawy, Prądnika, Raby, Szreniawy, Uszwicy, Dunajca i Ropy spodziewane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu (na ogół na mniejszych ciekach w górnej części zlewni Dunajca), istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego.

Alert jest ważny do niedzieli do godziny 20.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym, w zlewniach: Nidy, Czarnej, Koprzywianki i Kamiennej spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich. Miejscami istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Alert jest ważny do niedzieli do godziny 21.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

W związku z występującymi i w dalszym ciągu prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach Wisłoki i Wisłoka spodziewane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w górnych częściach tych zlewni).

Alert jest ważny do niedzieli do godziny 23.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Opady deszczu, które wystąpiły na terenie Czech powodują gwałtowne wzrosty stanów wody. Na Odrze w Chałupkach wzrosty mogą wynieść 70-100 cm, w zlewni Olzy ok. 50-60 cm.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 rano w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)IMGW

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz są poniżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia informuje, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Zobacz, jak kierować pojazdem podczas nawałnicy:

Jak kierować samochodem podczas nawałnicy?
Jak kierować samochodem podczas nawałnicy?tvn24

Autor: ao,AP/ja, sj/aw,wd/aw / Źródło: IMGW, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości