Najnowsze

Ryśki zaczęły gody. W maju będą puszyste kulki

Najnowsze

Rysie zaczynają gody w lutym

W lutym gody zaczyna groźny leśny samotnik - ryś. Drapieżniki te najpierw przez kilka tygodni głośno się nawołują o zmroku i w nocy, a następnie łączą się w pary i "chodzą" ze sobą przez wiele dni. A w maju przychodzą na świat 2-3 puszyste kuleczki...

14 lutego obchodzony jako Dzień Zakochanych to okazja do wyjawiania sobie nawzajem uczuć. Tę okazję do zbliżeń wykorzystują też niektóre leśne zwierzęta.

Jak każdy porządny kot, w lutym (wcześniej lub później – zależnie od pogody) swoje gody zaczyna groźny leśny samotnik – ryś. Okres godowy trwa od dwóch tygodni do miesiąca. Samice i samce nawołują wówczas się głównie o zmroku i w nocy.

Chodzą ze sobą kilka dni

Kiedy już ryś znajdzie chętną do stworzenia pary samicę, para chodzi ze sobą – dosłownie – przez wiele dni, kopulując kilka razy w ciągu dnia. Kiedy jednak okres płodności u samicy się skończy, jej partner zostawia ją, aby znaleźć sobie kolejną partnerkę. Samica nie szuka już wówczas dalszych miłosnych przygód. Od tej pory trwa dla niej okres przygotowania się do narodzin potomstwa – zazwyczaj 2-3 puszyste kuleczki przychodzą na świat w maju.

Zimorodki tokują

W lutym ze swym samotniczym trybem życia kończą zimorodki, które kojarzą się w pary w trakcie charakterystycznych toków. Para goni się wzajemnie, po czym samiec, kiwając całym ciałem, pozwala się podziwiać samicy. Jako ptak terytorialny jest bardzo agresywny. Wiosną przepędza ze swojego terytorium zarówno rywali, jak i małe ptaki śpiewające. Pan zimorodek zachowuje się lepiej niż ryś. Wspólnie z przyszłą mamą małych zimorodków wygrzebuje w urwistym brzegu norkę, w której przyjdą na świat i wychowają się pisklęta.

Podniebne gody bielików

Podniebne gody odbywają w tym czasie również bieliki. Te piękne, potężne ptaki łączą się w pary na całe życie, dla nich więc lutowe powietrzne akrobacje to jak odświeżenie zawartego związku.

Na stałe łączą się w pary także sóweczki – najmniejsze europejskie sowy. One też w lutym odbywają swoje toki, nawołując się nawzajem melodyjnym gwizdaniem.

Autor: mj / Źródło: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości