Ryś z Estonii zamieszkał na Mazurach

ShutterstockNa Mazurach od 20 lat nie ma rysi

Już czwarty odłowiony w Estonii ryś został wypuszczony w Puszczy Piskiej na Mazurach. Kot dołączy do populacji tych zwierząt, odbudowywanej w Polsce północno-wschodniej. Rysie zostały wytępione na tych terenach 20 lat temu.

Estońska rysica ma około 2-3 lat i waży 16,5 kg. Nie miała jeszcze młodych. Zwierzę zostało wypuszczone w lesie w okolicach Spychowa.

- Mamy nadzieję, że szybko zaaklimatyzuje się do lokalnych warunków, a przy odrobinie szczęścia dochowa się niebawem potomstwa. W tym sezonie planujemy sprowadzenie jeszcze jednego rysia - powiedział Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

Organizacja ekologiczna WWF Polska sprowadziła z Estonii już cztery rysie. W 2012 roku WWF Polska wypuściła w mazurskich lasach trzy estońskie rysie. Jeden z nich nie przeżył z powodu pasożytów.

Odbudować populację

Średziński powiedział, że rysie są wrażliwymi zwierzętami. Przeżywalność potomstwa w pierwszym roku ich życia wynosi tylko 50 proc. Rysie wypuszczone w puszczach piskiej i napiwodzko-ramuckiej mają obroże wyposażone w GPS. A dzięki zainstalowaniu tak zwanych fotopułapek w lesie można obserwować zachowanie tych zwierząt, np. skuteczność ich polowań.

Rysie żyły w mazurskich lasach jeszcze 20 lat temu, ale wyginęły w wyniku polowań i presji człowieka. Odławianie rysi w Estonii i wypuszczanie w mazurskich lasach jest jedną z dwóch metod odbudowy populacji tych drapieżników.

"Born to be free"

WWF Polska wspiera ochronę rysi także przy pomocy innej metody - reintrodukcji, opracowanej przez dr Andrzeja Krzywińskiego, tzw. "born to be free". Dzięki niej rysie urodzone w niewoli przebywają z matką w specjalnej wolierze, usytuowanej w lesie, i już od pierwszych tygodni mogą uczyć się życia w naturze. Kiedy dorosną, opuszczają wolierę i rozpoczynają samodzielne życie na wolności.

Jest dla nich miejsce w lasach

Według Ursa Breitenmosera, międzynarodowego eksperta zajmującego się ochroną dużych kotowatych, mazurskie lasy mogą docelowo przyjąć od 20 do 40 rysi.

WWF chroni rysie w ramach projektu "Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Autor: pk/mj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości