Najnowsze

Rozpoczęło się rykowisko. "Teraz jest najlepszy czas, aby usłyszeć głośne, basowe ryki byków"

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Ryk jelenia w Nadleśnictwie Iława
Ryk jelenia w Nadleśnictwie IławaNadleśnictwo Iława
wideo 2/4
Rykowisko

W Beskidach rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Pierwsze porykiwania dało się już usłyszeć w Babiogórskim Parku Narodowym. Wkrótce będzie ich więcej.

W Beskidach rozpoczęło się rykowisko. Jak powiedział przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul, dało się już tam usłyszeć pierwsze porykiwania.

- Osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów mogą mieć problemy ze snem. Teraz jest najlepszy czas, aby usłyszeć głośne, basowe ryki byków - powiedzieli we wtorek przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Rykowisko. Jelenie w Babiogórskim Parku Narodowym

Rykowisko zwykle rozpoczyna się, gdy nocą temperatura spada w okolice zera. Byki gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami.

- Rykowisko uzależnione jest od pogody. Gdy temperatura spada, jelenie się ruszają. W tym roku rykowisko już się zaczęło. Zwierzęta nie czekały na przymrozki. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa. Wszystko zależy od tego, czy byki są mocne, czy słabsze. One konkurują ze sobą. Jeśli są mocne i będzie wielu konkurentów, to dobrze, bo samice zostaną zapłodnione przez najlepsze osobniki. Jeśli nie ma dominujących, to się wszystko rozmywa - tłumaczył Maciej Mażul.

W rejonie Babiej Góry jeleni jest sporo. - Nawet narzekamy, że jest ich zbyt dużo. Gdy zimą zgłodnieją, to z dziką radością wyjadają nam młodą jodłę. Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi z tego powodu - powiedział Mażul. Dokładna liczba osobników nie jest znana. Liczenie jeleniowatych dopiero czeka przyrodników z Parku.

Rykowisko jeleni (Fakty TVN wideo archiwalne z 17 września 2014 roku)
Rykowisko jeleni (Fakty TVN wideo archiwalne z 17 września 2014 roku)W lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego rozpoczęło się rykowisko; okres godowy jeleni karpackich. - O zmroku i świcie już można usłyszeć przeciągłe porykiwanie samców – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.Fakty TVN

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości