Najnowsze

Rudzielec w małpich objęciach. Zoo w Sydney świętuje wyjątkowe narodziny

Najnowsze

Małpka przyszła na świat na początku listopada
Małpka przyszła na świat na początku listopada

W jednym z australijskich ogrodów zoologicznych na świat przyszedł nowy mieszkaniec, przedstawiciel jednego z najrzadszych gatunków małp na świecie Langur Francois. Maluch jest wyjątkowy, gdyż kolor jego futra znacznie różni się od koloru rodziców. Małpka jest intensywnie ruda.

Pracownicy Taronga Zoo w Sydney świętują narodziny jednego z najrzadszych gatunków małp na świecie - Langur Francois.

Małpka pojawiła się na świecie 7 listopada. Nazwano ją "Nangua" co w języku mandaryńskim oznacza "dynia".

Przedstawiciele tego zagrożonego gatunku małp rodzą się z jasnym, pomarańczowym futrem, tak by rodzice mogli je zidentyfikować. Z wiekiem małpka Langur Francois zrobi się czarna.

Dwie mamy

Matką małpki jest Meili, a ojcem Bobo. To ich drugie dziecko. Ale maluchem opiekuje się jeszcze inna samica Noel, która spędza z Nangua sporo czasu.

- To daje mamie przerwę na jedzenie i odpoczynek. Jednak jak tylko dziecko płacze, Meili od razu do niego biegnie - wyjaśnia pracowniczka parku Jane Marshall.

Zagrożony gatunek

Małpy Langur Francois są zagrożone. Naukowcy oszacowali, że na wolności żyje zaledwie 800 osobników. Zamieszkują gęste lasy i jaskinie w subtropikalnej i tropikalnej części Chin i północnego Wietnamu.

Nazwa gatunku pochodzi od francuskiego konsula Augusta Francois'a, który w XIX wieku jako pierwszy człowiek Zachodu robił notatki na temat tych zwierząt.

Posted by Taronga Zoo on 25 listopada 2015

Posted by Taronga Zoo on 25 listopada 2015

Posted by Taronga Zoo on 25 listopada 2015

Posted by Taronga Zoo on 25 listopada 2015

Baby Nangua is the newest, addition to Sydney's Taronga Zoo, which is one of the world's rarest monkeys. pic.twitter.com/o8NC2iEAUX— ÇapaMag in English (@CapaMagENG) listopad 26, 2015

Autor: PW/mab / Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości