Najnowsze

Rozwiązujemy tajemnicę smugi nad Rybnikiem

Najnowsze

Co internauta zarejestrował na filmie?

Po publikacji w internecie zdjęć dziwnych smug, które pojawiły się w poniedziałek nad Śląskiem, wśród naszych internautów zawrzało. Jedni uważali, że to tylko samolot, inni głosili teorie spiskowe. O opinię poprosiliśmy ekspertów.

"Dziwna smuga na niebie nad Rybnikiem, 19 grudzień 2011. Przypuszczenia: koreańska rakieta, meteoryt, spadający satelita, a może zwykły samolot" - w opisie swojego filmu zamieszczonego w serwisie YouTube napisał TheUkaszPL.

Poinformował nas o nim jeden z internautów przesyłając link do filmu na Kontakt 24.

"Samolot na węgiel"

Na nagraniu widać potężną chmurę dymu. Część z komentujących film po jego obejrzeniu nie daje wiary, że to tylko spaliny po samolocie. "Amerykanie mówią, że to 'polski samolot na węgiel'" - skomentował avix213.

Po wcześniejszej publikacji zdjęć przesłanych na Kontakt 24, rzecznik prasowy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA Katowice, Cezary Orzech, poinformował, że na śląskim niebie nie doszło do żadnych nieprawidłowości, a smugi kondensacyjne pochodziły od samolotów lądujących w Pyrzowicach. Tak dobrze widoczne miały być dzięki czystemu powietrzu.

"Nietypowa, ale smuga kondensacyjna"

O opinię na temat niezwykłego zjawiska poprosiliśmy też eksperta z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej.

- W atmosferze znajduje się sporo pary wodnej, jeśli się ją gwałtownie podgrzeje, a później schłodzi dochodzi do zjawiska kondensacji. Jak wygląda chmura, jaki ma kolor jest zależne od wielu czynników, takich jak pułap czy temperatura - wyjaśnia fizyk.

Obejrzyj nagranie zamieszczone w YouTube:

Autor: //ŁUD,ar/ms / Źródło: Youtube, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości