Najnowsze

Roześlij wici: w Tatrach ładna pogoda

Najnowsze

Turyści odpoczywają w Tatrach

Nad Tatrami wyszło słońce. Warunki na szlakach poprawiły się. Dobra pogoda utrzyma się w górach cały weekend. Górale zaczęli świętowanie.

Temperatura maksymalna na Podhalu wyniesie dziś około 26 stopni Celsjusza, a wysoko w Tatrach termometry pokażą około 16 st. Mimo dobrych warunków pogodowych osoby, które wybierają się na szlak, powinny zabrać ze sobą ciepłe ubrania, kurtkę przeciwdeszczową i dobre obuwie, bo pogoda w górach może ulec gwałtownym zmianom i należy być przygotowanym na nagłe ochłodzenie.

Korzystaj z gór, ale z głową Wybierając się w góry pamiętajmy, że trasę wycieczki należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych, swoich możliwości i doświadczenia. W przypadku zbliżającej się burzy trzeba zejść ze szczytów i grani, opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

Śnieg leży wysoko Twardy i zmrożony śnieg ciągle zalega na szlakach na Rysy, na Kozią Przełęcz i Zawrat od strony Hali Gąsienicowej oraz w niektórych miejscach po północnej stronie Orlej Perci. Wejście na taki płat śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem. W partiach reglowych gór, szlaki na odcinkach leśnych mogą być mokre i błotniste.

Pohasaj z góralem

Kto w ten weekend wybiera się w góry powinien koniecznie odwiedzić Zakopane. W sobotę rozpoczyna się wakacyjny cykl imprez folklorystycznych pod nazwą Tatrzańskie Wici. Turyści będą mogli zobaczyć jak wygląda góralskie wesele, skosztować regionalnych przysmaków, stanąc w szranki o tytuł Cepra i Ceperki roku, czy podziwiać górlaską miss, której wybory odbędą się w Białym Dunajcu.

- O tytuł Nojśwarniejsej rywalizuje co roku kilkanaście góralek, które muszą wykazać się nie tylko urodą, ale i pracowitością i wiedzą - powiedziała organizatorka imprezy, Janina Bendkowska.

Tatrzańskich Wici zakończą się 11 września powrotem bacy i juhasów wraz z owcami z letniego wypasu na tatrzańskich halach.

Autor: mm//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości