Rozbudują port w Elblągu. Dla kibiców

Port w Elblągu zostanie rozbudowany

W Elblągu rozbudowany zostanie port żeglarski z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Powód? Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Koszt remontu to 8,5 mln zł, jednak ma się opłacić: kibice, którzy zjadą do Gdańska na rozgrywki sportowe, mają korzystać z atrakcji turystycznych proponowanych przez Elbląg.

Do elbląskiej mariny przyłączone zostaną nowe nabrzeża, do których cumować będą łodzie. Wybudowane zostaną pomosty z bojami cumowniczymi i drabinkami ratunkowymi, a także zainstalowany zostanie dźwig portowy do śluzowania jachtów. Oprócz tego pogłębione zostaną tory wodne. Port wzbogaci się również o oświetlenie nawigacyjne.

Z myślą o kibicach piłki nożnej

Samorządowcom chodzi o to, żeby zwiększyć atrakcyjność tego obszaru i przyciągnąć turystów, którzy przyjadą do Polski na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku - mecze rozgrywane będą m.in. w pobliskim Gdańsku. Organizatorzy wypoczynku liczą, że nowa infrastruktura żeglarska będzie poszerzeniem oferty dla wypoczywających w Polsce turystów.

Trzy porty, kilka przystani Według założeń, do maja 2012 roku, powstaną trzy porty żeglarskie - w Tolkmicku, Krynicy Morskiej i w Elblągu. Wybudowane zostaną także przystanie w Braniewie, Nowej Pasłęce, Malborku, Białej Górze i Błotniku. Nad śluzą w Przegalinie oraz przy ujściu do Pasłęki zostaną wybudowane mosty zwodzone. Podróżujący wodą będą mieli do dyspozycji pomosty cumownicze w Tczewie i w Drewnicy.

Projekt za 83 mln zł Rozbudowa mariny w Elblągu jest częścią dużego projektu o nazwie "Pętla Żuław - rozwój turystyki wodnej". To projekt ponadregionalny, obejmujący obszar Żuław, Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną.

Koszt projektu, który będzie zrealizowany do maja 2012 roku, to 83 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi 42 mln zł.

Autor: map//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości