Najnowsze

Rowhani: szacuje się, że 25 milionów Irańczyków jest zakażonych koronawirusem

Najnowsze

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
wideo 2/21

Nawet 25 milionów Irańczyków mogło zostać zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, a kolejnym 30-35 milionom grozi zakażenie - wynika z szacunków opublikowanych w raporcie irańskiego Ministerstwa Zdrowia. O raporcie mówił prezydent kraju Hasan Rowhani.

- Szacuje się, że do tej pory koronawirusem zakażonych zostało 25 milionów Irańczyków, a około 14 tysięcy zmarło. W ciągu ostatnich 150 dni do szpitali przyjęto ponad 200 tysięcy osób - mówił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dodał, że kraj od pięciu miesięcy walczy z tym niebezpiecznym wirusem.

Dla porównania - na całym świecie do sobotniego południa potwierdzono ponad 14 milionów zakażeń SARS-CoV-2.

Liczby, które podał prezydent, są znacznie większe od dotychczasowych oficjalnych danych. Do sobotniego południa całkowita liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Iranie, według worldometers.info, wynosiła 269 440 przypadków, a 13 791 osób zmarło. W całym kraju mieszka około 84 milionów ludzi.

Pacjenci bezobjawowi

Zarówno w Iranie, jak i na całym świecie istnieją obawy co do nawrotu pandemii koronawirusa, ponieważ nie ma ani szczepionki, ani skutecznego leku.

Irański raport przewiduje, że w przyszłości liczba hospitalizowanych osób w kraju będzie około dwa razy większa niż w ciągu ostatnich 150 dni. Według raportu 500 na tysiąc zakażonych wirusem osób nie ma żadnych objawów choroby. Kolejne 350 cierpi na łagodne symptomy COVID-19, ale musi być hospitalizowanych. Natomiast następne 150 na tysiąc osób może wymagać hospitalizacji.

- Dziwną rzeczą w tej chorobie są bezobjawowi pacjenci - mówił prezydent. - To znaczy, jak wspomniałem w otrzymanych statystykach, na każde tysiąc osób, które zachorują na tę chorobę, 500 jest bezobjawowych - pokreślił.

CZYTAJ WIĘCEJ O KORONAWIRUSIE W IRANIE

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Iranie (tvnmeteo.pl za worldometers.info)worldometers.info

Prezydent przypomina, że najprostszym, najłatwiejszym, najmniej kosztownym i skutecznym sposobem walki z SARS-CoV-2 jest noszenie maseczki. Dzięki niej można zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

W Teheranie w sobotę wprowadzono tygodniowe ograniczenia - między innymi zamknięcie internatów, kawiarni, krytych basenów, parków rozrywki i ogrodów zoologicznych.

Zdaniem prezydenta Hasana Rowhaniego druga fala związana jest głównie z przywiązaniem ludzi do tradycji i zwyczajów, czyli organizacją wesel i pogrzebów oraz innych uroczystości.

Autor: anw/aw / Źródło: Reuters, www.alef.ir, en.irna.ir

Źródło zdjęcia głównego: Naser Jafari/Tasnim News Agency