Rośnie zagrożenie lawinowe. 50 cm śniegu na Kasprowym

W najbliższym czasie pogoda w Tatrach nie będzie sprzyjać turystom

Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach obowiązuje już drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna ma już prawie 50 cm, a w Zakopanem 30 cm. TOPR odradza turystom wychodzenie na szlaki.

Ratownicy górscy ogłosili w środę wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje na terenie całych polskich Tatr.

Jak poinformował dyżurny stacji IMGW w Tatrach, na Kasprowym Wierchu leży już prawie pół metra śniegu i ciągle go przybywa. W Zakopanem spadło już ok. 30 cm białego puchu. W środę intensywnie sypało na całym Podhalu.

Coraz więcej śniegu, silny wiatr

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odradzają turystom wyjścia w góry. - W Tatrach prognozowane są zanikające opady śniegu oraz nasilający się wiatr. W wyższych partiach może to powodować nieznaczny wzrost istniejącego zagrożenia lawinowego - przestrzega ratownik TOPR Piotr Konopka.

Drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Jak twierdzą ratownicy górscy, nie należy jednak spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Autor: js/rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości