Najnowsze

Rok temu było 36 st. C, teraz 20. Tegoroczny sierpień zadziwia

Najnowsze

Pogoda w sierpiu może być różna
TVN "X Factor", prod. FremantleMedia na zlec. TVN, 2012Pogoda w sierpiu może być różna

Rok temu sierpień był upalny, w tym roku póki co jest chłodny. W Polsce każdego roku mamy szeroki wachlarz zjawisk pogodowych, które występują w różnych terminach. Dlaczego tak się dzieje wyjaśnia fizyk atmosfery.

W 2015 roku pierwsza połowa sierpnia była wyjątkowo gorąca. Od początku miesiąca temperatura w kraju przekraczała 30 st. C. Porównując 12 sierpnia 2015 i 2016 roku widać dużą różnicę, nawet 15 stopni. Rok temu tego dnia jedynie na północnym zachodzie temperatura nie dobiła do 30 st. C. Na Dolnym Śląsku odnotowano 36 st. C.

- Falę upałów zawdzięczaliśmy ogromnemu wyżowi, który znajdował się we wschodniej Europie. Sprowadzał nad kraj gorące powietrze znad Rosji. Dodatkowym źródłem ciepła stało się powietrze zwrotnikowe z południa Europy - przypomniał synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Tymczasem wczoraj, temperatura maksymalna wyniosła 21 st. C. W północnej Polsce odnotowano jedynie 18 st. C. Sytuacja ta daje naoczny przykład, że sierpień sierpniowi nierówny. Każdego roku pogoda jest inna na różnych obszarach.

Na skrajnie różną pogodę w Polsce w połowie sierpnia zwrócił uwagę również Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo:

SZOK! Równo rok temu w Polsce było 36°C! Dziś 18°C #pogoda #porównanie #lato pic.twitter.com/swmBetZ7co— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 12 sierpnia 2016

- Jesteśmy "zepsuci" tym gorącym latem w Polsce w 2015 roku, ale trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w Polsce mamy bardzo duży wachlarz zjawisk pogodowych - stwierdziła dr Joanna Remiszewska Michalak, fizyk atmosfery. Średnia temperatura dla sierpnia dla naszego kraju wynosi około 17-19 st. C. Z tego względu te 20 st. C nie jest niczym dziwnym. Początek lipca był chłodny ale ogólnie miesiąc ten wypadł jako typowy. Tak samo sierpień przewiduje się, że będzie w granicach normy - dodała.

Wpływ globalnego ocieplenia

Chociaż sierpień póki co jest chłodny, na świecie globalna temperatura ciągle rośnie i napędza globalne ocieplenie.

- Średnia globalna temperatura powietrza ciągle rośnie. Mimo że w Polsce lato jest chłodniejsze to gdzie indziej na świecie panuje niemiłosierny skwar - stwierdziła Remiszewska Michalak. - Zaczynamy bać się każdej burzy. To jest wynikiem zmian klimatu. Ekstremalne zjawiska będą nam towarzyszyć coraz częściej - dodała.

W Polsce skutkiem globalnego ocieplenia są burze a w południowej Europie pożary.

- Polska jest w takim miejscu geograficznym, gdzie ścierają się różne masy powietrza i wszystko się może zdarzyć. Na przykład Włochy są położone bardziej na południe Europy i tam docierają przeważnie zwrotnikowe masy powietrza, dlatego często jest tam cieplej niż w Polsce - stwierdziła Joanna Remiszewska Michalak.

Zobacz całą rozmowę ze specjalistą:

Fizyk atmosfery o pogodzie w sierpniu
Fizyk atmosfery o pogodzie w sierpniutvn24

Autor: AD / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo/Shutterstock

Pozostałe wiadomości