Najnowsze

Reporter 24 uwiecznił zielony błysk nad Słońcem

Najnowsze

[object Object]
Zielony promień nad zachodzącym słońcem na Podkarpaciu (mat. z 2017 roku)
wideo 2/15

O tym, że natura potrafi zadziwiać, przekonują z sukcesem Reporterzy 24. Tym razem jednemu z nich w sobotę, o zachodzie słońca, udało się zaobserwować wyjątkowe zjawisko na niebie. To tak zwany zielony błysk.

Zielony błysk, zwany inaczej zielonym promieniem (ang. green flash), "upolował" i przekazał redakcji Kontaktu 24 vitoos. To niezwykłe zjawisko udało mu się uchwycić o zachodzie słońca na Podkarpaciu.

Zielony błysk można zarejestrować jedynie przez kilka sekund podczas wschodu i zachodu słońca. Dochodzi do niego, ponieważ światło słoneczne w atmosferze ulega rozszczepieniu na fale o różnych długościach, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozróżnić wiele barw. Najbardziej zakrzywiają się fale krótkie, którym odpowiada kolor niebieski, a najmniej długie, czyli barwy czerwieni.

Swoje ciekawe zjawiska atmosferyczne wysyłajcie na Kontakt 24.

Dlaczego zielone, a nie niebieskie?

Słońce znajdujące się nisko nad horyzontem powoduje, że na chwilę zakrzywiają się fale krótkie. Jednak zamiast niebieskiej barwy na szczycie Słońca możemy dostrzec zielony błysk.

- Na Słońcu teoretycznie powinniśmy zobaczyć niebieski promień, a nie zielony, ale niebieski nie jest idealnym pryzmatem dla światła. Związane jest to z różną gęstością i temperaturą atmosfery oraz zawartych w niej cząsteczkach, co również wpływa na załamanie światła - wyjaśniała nam w 2017 roku fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak.

Co ciekawe - zielony błysk odnotowuje się także przy wschodzie lub zachodzie Księżyca oraz przy tak jasnych planetach jak Wenus i Jowisz.

Autor: sc/map / Źródło: Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: vitoos/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości