Najnowsze

Rekordy w całej Europie: 36,7 st. C w Anglii i najcieplejszy od 100 lat czerwiec w Hiszpanii

Najnowsze


Fala gorąca znad Sahary, wędrująca przez Portugalię i Hiszpanię, dotarła w środę 1 lipca do Paryża. Słupek rtęci wskazał tam 39 stopni Celsjusza. W Wielkiej Brytanii tak ciepłego lipcowego dnia nie było od początku pomiarów w XIX w. Do Polski upał dotrze w sobotę.

Na kortach Wimbledonu nawet Australijczycy, jak Bernard Tomic, narzekali na dławiący upał - 35 stopni. Był to jeden z najupalniejszych dni w historii turnieju tenisowego.

Według Meteo France temperatura w Paryżu - 39,7 stopni Celsjusza była najwyższa od 1947 roku i drugą z rzędu w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1873 r.

Ostrzeżenie przed zanieczyszczeniami

We Francji upały dopiero się zaczynają. Od Tuluzy po Lyon co najmniej do końca przyszłego tygodnia ma panować skwar, nawet do 41 stopni Celsjusza. W sumie kanikuła czeka 40 ze 101 francuskich departamentów. Ogłoszono tam alert, bo pogoda ma być bezwietrzna i może wystąpić wysoka koncentracja zanieczyszczeń.

We wtorek w południowo-zachodniej części kraju temperatura przekroczyła 42 stopnie Celsjusza, a w hiszpańskiej Kordobie, słynnej z gorącą, sięgnęły 44 stopni. W Bordeaux było 35 stopni, nieco ponad 40 stopni w Cazaux - gdzie padł rekord od 1968 roku, w Nantes - 37 stopni, a w Strasburgu - 32 stopnie.

Przerwy w dostawie prądu

Upały spowodowały zamieszanie na kolejach, a ministerstwo energetyki doniosło o wyłączeniach prądu i pożarach spowodowanych wysoką temperaturą. Na zachodzie Francji we wtorek wieczorem bez prądu było koło miliona gospodarstw domowych.

Na Dworcu Lyońskim w Paryżu z megafonów przypominano pasażerom o piciu dużej ilości wody i niepodejmowaniu nadmiernego wysiłku.

Alert pogodowy w Wielkiej Brytanii

W środę 1 lipca Met Office w Wielkiej Brytanii poinformował, że w Heathrow został pobity rekord z 2006 roku. Termometry na płycie lotniska wskazywały 36,7 st. C. Jest to najwyższa wartość, jaką odnotowano w lipcu w historii.

W Wielkiej Brytanii wydano alert w związku z upałami, który ma obowiązywać do czwartku 2 lipca.

Brytyjscy meteorolodzy z Met Office ostrzegają przed niebezpiecznym dla zdrowia promieniowaniem słonecznym. Zalecają smarowanie się kremami z filtrem UV.

Żar w całej Europie

Upał pierwszego dnia lipca dał się również we znaki mieszkańcom Belgii, Holandii i Szwajcarii. W Brukseli termometry pokazały w środę 35 st. C. Podobne wartości odnotowali mieszkańcy Amsterdamu. W Szwajcarii w wielu miejscach termometry pokazywały 30 st. C.

Rekordowy czerwiec w Hiszpanii

W Hiszpanii władze podały, że zeszły tydzień przyniósł tam upały rekordowo wysokie jak na czerwiec. W Madrycie w czerwcu nie było tak gorąco od blisko 100 lat - temperatura wyniosła tam prawie 40 stopni.

Zagrożenie pożarowe w Portugalii

W Portugalii, szykującej się do sezonu pożarów po wyjątkowej suchej zimie i wiośnie, ubiegły miesiąc był najsuchszym czerwcem od 12 lat. W pogotowiu czuwa ponad 9,7 tys. strażaków, 2 tys. wozów strażackich i 45 śmigłowców gaśniczych, a 230 wież obserwacyjnych w całym kraju zostanie obsadzonych bezrobotnymi.

Troska o zwierzęta w Holandii i we Włoszech

W Holandii w zoo w Beekse Bergen zastosowano procedury wyjątkowe: do klatek pawianom wrzucano kostki lodu, słonie dostały prysznic, a lemury - owocowe sorbety. W ojczyźnie mrożonych lodów, we Włoszech, lody i nadziewane figi dostały orangutany w Rzymie.

Upał wędruje dalej na wschód Europy

Od soboty upały dadzą się we znaki także w Niemczech, na południu Szwecji, w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej - podała rzeczniczka hiszpańskich służb meteorologicznych.

Według naszych synoptyków w piątek w Polsce temperatura dojdzie do 32 st. C, natomiast w kolejnych dniach osiągnie 36 st. C.

Śmiercionośny skwar

Gdzie indziej upały są jeszcze większe. W Turkmenistanie czerwiec, z temperaturą powyżej 40 stopni w cieniu, był najgorętszy od 1891 roku. We wtorek było tam powyżej 47 stopni. W zeszłym miesiącu z powodu upałów w Pakistanie zmarło ponad 1 200 ludzi, a w maju w Indiach ponad 2 tys

Autor: AD/rp / Źródło: PAP, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości