Najnowsze

Rekordowe El Nino spowoduje poważne konsekwencje gospodarcze

Najnowsze

El Nino wpłynie na gospodarkę

Według analityków obecne El Nino przyniesie wiele niekorzystnych skutków nie tylko w pogodzie, lecz także w ekonomii. Z powodu suszy, która zwykle w danych regionach nie występuje, wzrosną ceny za niektóre towary. Są jednak również przedsiębiorstwa, które przewidują zwiększone zyski.

- Staramy się wyjaśnić przedsiębiorstwom, że El Nino spowoduje długofalowe skutki - powiedział Eric Marshall z Hodges Small Cap w Dallas. Amerykańskie firmy spodziewają się dobrych lub złych skutków anomalii pogodowej.

El Nino będzie miało wpływ na gospodarkę

Na większe zyski szykują się między innymi właściciele firm wytwarzających preparaty owadobójcze.

- Cieplejsza pogoda sprzyja aktywności szkodników - powiedział Ron Harrison, dyrektor jednej z amerykańskich firm z tej branży.

El Nino wpłynie również na rolnictwo. Susze wyniszczą uprawy na całym świecie, co spowoduje podniesienie cen za zboże. Podczas ostatniego silnego El Nino (1997/98) ulewne deszcze i powodzie w Ekwadorze, Peru i Boliwii zniszczyły uprawy. Natomiast susze w Indonezji i Malezji wpłynęły na wzrost ceny produkcji oleju palmowego. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że na całym świecie zgromadzone są ogromne zapasy zboża po kilku latach rekordowych zbiorów.

Zapowiadane burze śnieżne, jakie spodziewane są w północnych regionach Stanów Zjednoczonych, są złą wiadomością dla ubezpieczycieli. Szacuje się, że na drogach będzie więcej kolizji związanych z zimową pogodą.

Pocieszające jest tylko, że obecnie świat jest lepiej przygotowany do anomalii pogodowej niż zazwyczaj.

Co to jest El Nino?

El Nino występuje wtedy, kiedy ciepła woda, która zbierała się w okolicach Australii i Indonezji, przemieszcza się do wschodnich obszarów Oceanu Spokojnego, w kierunku Ameryki Południowej. Powoduje to susze w Australii i ulewne deszcze w Ameryce.

Główną miarą intensywności El Nino jest temperatura wody w centralnej części Oceanu Spokojnego. W 1997 roku szczytowym momentem był 26 listopada. Wtedy woda była cieplejsza o 2,8 st. C niż zazwyczaj. Taką wartość odnotowano obecnie 4 listopada, natomiast 18 listopada średnia była aż o 3,1 st. C wyższa. Naukowcy informują, że jest to rekordowa temperatura w tym regionie.

Jak el Nino wpłynęło na klimat?
Jak el Nino wpłynęło na klimat?WMO

Autor: mab/rp/jap / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości